StoryEditor

ODR i prawo łowieckie pod lupą Sejmu

Podczas rozpoczętego dziś 21. posiedzenia Sejmu RP posłowie zajmą się m. in. zmianami zasad nadzorowania Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz senackimi poprawkami do ustawy o Prawie łowieckim.
21.06.2016., 13:06h

O tym, że ODR znajdą się pod lupą Sejmu pisaliśmy już kilkakrotnie na naszych łamach. Jednak początkowo prace legislacyjne miały przebiegać w takim tempie, by zmiany wdrożyć od 1 stycznia 2017 roku. Jednak w ostatnich tygodniach prace nad nowelizacją przyśpieszono i projekt poselski już dziś trafił pod obrady parlamentarzystów. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w czerwcu i wejść w życie od 1 lipca br.

Minister będzie kontrolował ODR

Nowelizacja przepisów o ośrodkach doradztwa rolniczego zakłada, że pełen nadzór nad tymi jednostkami będzie sprawował minister rolnictwa, a nie jak dotychczas zarządy poszczególnych województw. Szef resortu rolnictwa będzie nadawał w drodze zarządzenia statuty tym jednostkom, powoływał dyrektorów według jednolitych kryteriów odnośnie do osób pełniących to stanowisko oraz powoływał członków Społecznych Rad Doradztwa Rolniczego działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w Komisji Rolnictwa Rozwoju Wsi. Na bieżącym posiedzeniu Izba zajmie się omówieniem zaproponowanych przez tę komisję poprawek do projektu.

3 poprawki w prawie łowieckim

Posłowie zajmą się także dziś 3 poprawkami do zmian w Prawie łowieckim, które zaproponował Senat. Podczas posiedzenia plenarnego posłowie zapoznają się z rekomendacjami w tej sprawie Komisji: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowelizacja wprowadza bardziej przejrzyste zasady odpowiedzialności za szkody łowieckie - określa tryb dokonywania oględzin i szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych oraz ustalania wysokości odszkodowań.

Zgodnie z nowelizacją, szkody wyrządzane w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny będą pokrywane przez Skarb Państwa - wysokość odszkodowania będzie ustalana w drodze decyzji administracyjnej przez wojewodę. Ma także powstać Fundusz Odszkodowawczy do ich finansowania, którego dysponentem będzie szef resortu środowiska. Z kolei dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich mają odpowiadać za szkody wyrządzone przy wykonywaniu polowania.  oprac. bcz na podstawie sejm.gov.pl

Fot. Kancelaria Sejmu

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 04:35