Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Portugalia zamierza podpisać umowę z państwami Mercosuru. Co na to inne państwa członkowskie UE?

Obrazek

Rząd portugalski najwyraźniej chce zbliżyć się do podpisania umowy handlowej między Unią Europejską a południowoamerykańskimi państwami Mercosuru w trakcie swojej prezydencji w Radzie UE.

Dominika Mulak20 stycznia 2021, 15:32
Jak wynika z obecnego programu prezydencji Rady w Lizbonie, biorąc pod uwagę strategiczne interesy UE w Ameryce Południowej, należy dołożyć starań, aby przyczynić się do „stworzenia warunków do podpisania” umowy z 2019 roku. Jednocześnie minister spraw zagranicznych Portugalii, Augusto Santos Silva, opowiedział się za ostatecznym zatwierdzeniem umowy handlowej w zeszłym tygodniu.

Obserwatorzy polityczni w Brukseli oceniają obecnie szanse powodzenia tego przedsięwzięcia na niskie. Głosy sprzeciwu dla planów lizbońskich prawdopodobnie pojawią się ze strony Francji, Polski i Irlandii. Poza Portugalią, również Hiszpania wydaje się być otwarta na porozumienie z państwami Mercosuru. Do ostatecznej ratyfikacji wymagana jest jednak zgoda każdego kraju UE.

Z kolei stanowisko Niemiec w tej sprawie wydaje się być niejasne. Podczas gdy kanclerz Angela Merkel stanowczo opowiadała się za zawarciem umowy w 2019 roku, w zeszłym roku wypowiadała się bardziej krytycznie na ten temat. Federalna minister rolnictwa, Julia Klöckner, również wydaje się być sceptyczna. Jeszcze jakiś czas temu opowiadała się za porozumieniem, jednak później zmieniła narrację i skrytykowała standardу produkcji rolnej w Ameryce Południowej. Jej niezadowolenie dotyczyło przede wszystkim pożarów w Amazonii w celu pozyskania gruntów rolnych.

Ostra krytyka umowy z Mercosurem przede wszystkim pochodzi ze strony środowisk rolniczych. Różne organizacje wskazują na nierówną rywalizację z krajami Ameryki Południowej i ostrzegają przed erozją standardów europejskich poprzez import produktów rolnych z tam tych regionów.

Źródło: topagrar.com
Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)