StoryEditor

Umowa handlowa EU i Mercosur: stanowcze „nie” Austrii i wahanie KE

Na ostatnim spotkaniu ministrów rolnictwa w Brukseli wiele państw członkowskich wypowiedziało się przeciwko umowie handlowej między UE a Mercosurem. Stanowczy sprzeciw ze strony Austrii poparło kilku ministrów, ale stanowisko Komisji Europejskiej budzi obawy. 
24.03.2023., 16:03h

Ministrowie rolnictwa przeciwni umowie z Mercosurem

Burzliwa dyskusja na temat umowy handlowej między krajami Unii Europejskiej a czterema krajami Mercosur, Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem ożyła na nowo. Wszystko to za sprawą zmiany rządu w Brazylii – prawicowo-populistyczny rząd prezydenta Jaira Bolsonaro nie utrzymywał przyjaznych relacji z UE i jej kluczowymi graczami.  Mimo kilkuletniej przerwy państwa członkowskie sprzeciwiają się sfinalizowaniu umowy, bo ta w obecnym kształcie może mieć katastrofalny wpływ na unijne rolnictwo.

Unijni ministrowie rolnictwa na ostatni spotkaniu w Brukseli sprzeciwili się wznowieniu umowy handlowej UE-Mercosur, informuje Euractiv. Przeciwko umowie wystąpił zwłaszcza austriacki minister rolnictwa, Norbert Totschnig.

"Podczas gdy UE i jej państwa członkowskie stale podnoszą standardy klimatyczne, środowiskowe, dobrostanu zwierząt i społeczne dla produkcji rolnej, umowa w obecnym kształcie nie kładzie koniecznego nacisku na zrównoważoną produkcję rolną" napisano w austriackim stanowisku.

Nie tylko Totschnig, ale i inni ministrowie martwią się, że zawarcie umowy o wolnym handlu z krajami, które s...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 00:44