Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Przewodnicząca KE podziękowała rolnikom

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podziękowała rolnikom za ich pracę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Europejczykom. Poinformowała też, że KE udzieli unijnym farmerom niezbędnego wsparcia w związku z epidemią koronawirusa. 
7 kwietnia 2020, 16:20
- Chciałbym podziękować naszym rolnikom, którzy dbają o dostępność żywności w naszych sklepach. Jestem też wdzięczna tysiącom europejskich obywateli, którzy zgłaszają się na ochotnika do pomocy w tegorocznych żniwach. To wspaniały przykład solidarności europejskiej. Jednak rolnicy potrzebują większej pomocy – powiedziała von der Leyen w oświadczeniu wygłoszonym wczoraj do rolników.

Wyższe zaliczki, dłuższe terminy


Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła jednocześnie, że będzie wspierać rolników w obliczu kryzysu. Ma to być pomoc zarówno finansowa, jak i ułatwienia w obszarze wypłat i rozliczania środków unijnych. 

-  Damy rolnikom więcej czasu na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe. Zwiększymy też zaliczki na te płatności, aby rolnicy mieli więcej gotówki na opłacenie rachunków. Uprościmy również niektóre wymogi administracyjne dla farmerów i dla rządów poszczególnych krajów członkowskich. One maja teraz ważniejsze kwestie niż  wypełnianie dokumentów – zapowiedziała von der Leyen.

Wysokość zaliczek dopłat bezpośrednich zostanie zwiększona do 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych PROW do 85 proc.  Jednocześnie państwa członkowskie będą mogły wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty z 15 maja do 15 czerwca. 

Ograniczone mają zostać także kontrole na miejscu. KE zezwoli poza tym krajom członkowskim na wydanie pieniędzy niewykorzystanych w ramach PROW-u.

Zielone korytarze i przepływ pracowników sezonowych


Ponadto Ursula von der Leyen przypomniała, że już na początku epidemii KE podjęła kroki, by zapewnić poprzez tzw. zielone korytarze przepływ podstawowych towarów, w tym żywności, na jednolitym rynku. Poza tym zgodziła się, by pracownicy sezonowi mogli nadal podróżować do innych krajów, aby sadzić lub zbierać plony.

jr
Fot. europarl.europa.eu
Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)