StoryEditor

Przewodnicząca KE podziękowała rolnikom

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podziękowała rolnikom za ich pracę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Europejczykom. Poinformowała też, że KE udzieli unijnym farmerom niezbędnego wsparcia w związku z epidemią koronawirusa. 
07.04.2020., 12:04h
- Chciałbym podziękować naszym rolnikom, którzy dbają o dostępność żywności w naszych sklepach. Jestem też wdzięczna tysiącom europejskich obywateli, którzy zgłaszają się na ochotnika do pomocy w tegorocznych żniwach. To wspaniały przykład solidarności europejskiej. Jednak rolnicy potrzebują większej pomocy – powiedziała von der Leyen w oświadczeniu wygłoszonym wczoraj do rolników.

Wyższe zaliczki, dłuższe terminy


Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła jednocześnie, że będzie wspierać rolników w obliczu kryzysu. Ma to być pomoc zarówno finansowa, jak i ułatwienia w obszarze wypłat i rozliczania środków unijnych. 

-  Damy rolnikom więcej czasu na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe. Zwiększymy też zaliczki na te płatności, aby rolnicy mieli więcej gotówki na opłacenie rachunków. Uprościmy również niektóre wymogi administracyjne dla farmerów i dla rządów poszczególnych krajów członkowskich. One maja teraz ważniejsze kwestie niż  wypełnianie dokumentów – zapowiedziała von der Leyen.

Wysokość zaliczek dopłat bezpośrednich zostanie zwiększona do 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych PROW do 85 proc.  Jednocześnie państwa członkowskie będą mogły wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty z 15 maja do 15 czerwca. 

Ograniczone mają zostać także kontrole na miejscu. KE zezwoli poza tym krajom członkowskim na wydanie pieniędzy niewykorzystanych w ramach PROW-u.

Zielone korytarze i przepływ pracowników sezonowych


Ponadto Ursula von der Leyen przypomniała, że już na początku epidemii KE podjęła kroki, by zapewnić poprzez tzw. zielone korytarze przepływ podstawowych towarów, w tym żywności, na jednolitym rynku. Poza tym zgodziła się, by pracownicy sezonowi mogli nadal podróżować do innych krajów, aby sadzić lub zbierać plony.

jr
Fot. europarl.europa.eu


Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 21:43