StoryEditor

Reaktywacja Fiata 126p: Popularny "maluch" wróci na polskie drogi?

Dawniej Fiat 126p był na drogach często spotykanym autem. W niejednym gospodarstwie wysłużył ładnych parę lat i można go było zobaczyć na prawie każdym podwórku. Jeden z projektantów wpadł na pomysł reaktywacji Malucha w nowej odsłonie. 
09.10.2019., 12:10h
Na drogach nadal można spotkać fanatyków Fiata 126p. Relikt przeszłości przenoszący nas niekiedy w beztroskie czasy dzieciństwa, kiedy na wakacje całą rodziną, wraz z bagażami wielu z nas jechało setki kilometrów, nikt wówczas nie narzekał.

Teraz Fiata 126p możemy spotkać na drogach, często z żółtymi tablicami rejestracyjnymi, jako pojazd zabytkowy. Gdy pojawi się w zasięgu wzroku, na twarzach pojawia się uśmiech, a w głowie szemra trochę mglistych, wesołych wspomnień. Wielu z nas w różnych dziedzinach nadal bazuje na sentymentach, podobnie postąpił jeden z grafików 3D. 

Na pomysł reaktywacji Fiacika wpadł polski projektant Piotr Czyżewski, który postanowił zaprojektować Fiata 126p jako nowoczesne, elektryczne autko. Jeśli projekt wypali będzie to gratka dla fanów polskiej motoryzacji. Tworzenie komputerowego projektu Fiata 126p EV autorowi zajęło 4 miesiące.

– Celem mojego projektu było stworzenie małego elektrycznego auta. Nie był to projekt zamówiony przez żadnego klienta, po prostu chciałem stworzyć projekt małego miejskiego auta na prąd. Zastanawiałem się nad stylem auta, charakterem i doszedłem do wniosku że warto by reaktywować jakiś stary polski pojazd. „Maluszek” wydał mi się najlepszym wyborem” – mówi w rozmowie z auto.wprost.pl Piotr Czyżewski. 

Autor projektu postanowił poddać Malucha lekkiemu tuningowi, ale z zachowaniem kultowego wyglądu i wymiarów auta, z jednoczesnym uwzględnieniem akcentów nowoczesnych. Inaczej napewno wyglądają światła i lampy oraz brakuje bocznych wylotów powietrza, gdyż auto ma być elektryczne. Największą zmianą wewnątrz są podłokietniki, tunel środkowy oraz zegary. 

– Jestem ciekawy jak zostanie odebrany ten projekt. Nie ukrywam, że gdyby odbiór był pozytywny, to chciałbym w dalszej kolejności przeprowadzić ankietę, czy warto byłoby zbudować oparty na projekcie prototyp. Zobaczymy, jestem optymistą – mówił Piotr Czyżewski dla auto.wprost.pl

oprac. dkol na podst. auto.wprost.pl
Źródło zdjęć Piotr Czyżewski/auto.wprost.pl
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 10:21