StoryEditor

Nowa chemia w uprawie słonecznika, soi i ziemniaka

U progu sezonu wegetacyjnego koncerny i firmy z branży agrochemicznej prześcigają się w prezentowaniu nowości. Nie zawsze chemicznych… Nie inaczej jest w przypadku firmy BASF, która również pochwaliła się nowościami na ten sezon.
17.03.2023., 13:03h
BASF Polska w zeszłym roku (2022 r.) wspiął się na pierwsze miejsce podium w segmencie sprzedaży środków ochrony roślin w Polsce według badań Kinetec.
– Utrzymaliśmy pozycję lidera, choć nie jest to łatwe zadanie w obliczu ograniczeń, jakie stawia UE, ale także z powodu trudnej sytuacji gospodarczej, wywołanej m.in. wojną w Ukrainie. Trudna sytuacja gospodarcza także spowodowała, że wdrażamy globalny program oszczędnościowy w BASF, z naciskiem na Europę. Celem jest umocnienie pozycji lidera w 2023 r., która będzie możliwa m.in. przez wprowadzenie programu lojalnościowego BeneFito (dla gospodarstw i sklepów) oraz wprowadzenie nowych produktów do portfolio – wyjaśniał Cezary Urban, dyrektor Agricultural Solutions BASF Polska.

Nowości w środkach ochrony roślin

Program BeneFito jest w zasadzie odświeżoną wersją znanego programu lojalnościowego, a dokładniej hybrydą punktowego programu lojalnościowego z systemem rabatowym, obejmującym także segment sadowniczy i warzywniczy.
  • Nowością w segmencie środków ochrony roślin jest m.in. nowy fungicyd Revyona zawierający mefentriflukonazol (75 g/l). Przeznaczony jest on do ochrony ziemniaków oraz upraw sadowniczych (m.in. jabłoń, wiśnia, śliwa, morela, brzoskwinia, grusza). W uprawie ziemniaków zarejestrowany jest przeciwko alternariozie. Zalecana dawka jednorazowego zastosowania to 1,25 l/ha. Środek należy stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby, od początku rozwoju pędów bocznych na pędzie głównym do fazy zamierania liści i łodyg, większość liści jest żółtych (BBCH 21–93). Liczba zabiegów w okresie wegetacyjnym wynosi 3 razy, w odstępie min. 7 dni. Okres karencji wynosi 3 dni.
  • Kolejna nowością w tym sezonie będzie herbicyd Pulsar 40 polecany w uprawie słonecznika w systemie Clearfield (czyli w odmianach odpornych na imazamoks) i soi. Zawiera on 40 g/l imazamoksu. Zwalcza chwasty dwuliścienne oraz niektóre jednoliścienne. Produkt rekomendowany jest do zabiegów powschodowych.

dr Maria Walerowska
fot. dr Maria Walerowska. Na zdjęciu 
Cezary Urban BASF
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 05:02