Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejmowa debata nad budżetem na 2017 rok

Obrazek

We wtorek odbyło się drugie czytanie projektu budżetu na 2017 r. Jak zwykle zdania o planie wydatków na kolejny rok są bardzo podzielone. Zdaniem posłów PiS realizacja budżetu na 2017 r. będzie podobna do budżetu tegorocznego, czyli "niespodziewanie pozytywna". Opozycja uważa, że założenia przyjęte do budżetu są nierealne.

14 grudnia 2016, 10:58

Projekt ustawy budżetowej  przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość zakłada deficyt na kwotę nie większą niż 59 345 500 000 zł przy spodziewanych dochodach na poziomie 325 426 102 000 zł. Rząd oczekuje, że wzrost PKB w ujęciu realnym na 2017 r. wyniesie 3,6%.

Opozycja zapowiedziała głosowanie przeciwko projektowi, który uznała za budżet niższego wzrostu a wyższych podatków, długu i deficytu. Poseł Włodzimierz Nykiel z PO podkreślał, że realizacja projektu niesie ogromne ryzyko i niepewność zarówno dla wykonawców, jak i obywateli.

Genowefa Tokarska z PSL mówiła o tym, ze rząd przeszacował dochody podatkowe i zwróciła uwagę na wysokość dopuszczonego deficytu.
– Projekt budżetu przyjmuje pochopne, zbyt optymistyczne prognozy gospodarcze, nie ma w tym budżecie marginesu błędu – powiedziała Tokarska. Według niej posłowie PiS nie widzą hamowania przez nich inwestycji i gospodarki.

PSL zgłosił proponowane poprawki do ustawy. Posłanka zaznaczyła, że w części dotyczącej rolnictwa istnieje pilna potrzeba uzupełnienia i zabezpieczenia środków na prowadzenie skupu interwencyjnego wieprzowiny, przetworów mlecznych, owoców i warzyw.

– Potrzeby te wynikają ze specyficznej sytuacji rozprzestrzeniania się choroby ASF, a także niskich cen na pozostałe produkty rolne grożące załamaniem się rynków rolnych, a także upadłością gospodarstw hodowlanych i rolnych – podkreśliła Tokarska

Zdaniem posłanki PSL potrzeby w tym zakresie zostały ocenione na 500 mln zł, a ministerstwo rolnictwa nie zabezpieczyło funduszy ani na rozwiązanie problemów dających już o sobie znać, ani na interwencję związaną z ptasią grypą.

Ludowcy chcieliby też poprawek odnoszących się do potrzeby wypłaty rekompensat za szkody łowieckie w uprawie. Coraz większa skala tego problemu sprawia, że skupienie się na tym aspekcie jest konieczne.

Rząd twierdzi, że projekt spełnia kryteria tzw. stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów, niższego niż 3% PKB. Posłowie PiS zapewniają, ze budżet zapewni finansowanie podstawowych funkcji państwa przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansów publicznych. Zdaniem opozycji, gospodarka zwalnia z kwartału na kwartał, a deficyt i dług coraz szybciej rosną.    al

Źródło: PAP

Fot. K. Białoskórski (sejm.gov.pl)Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)