W Opolu sala pęka w szwach!

W Opolu sala pęka w szwach!

Drugi dzień seminariów uprawowych organizowanych przez redakcję „top agrar Polska” przywitał nas mrozem w Opolu na poziomie –9 st. C. Na szczęście na polach zalega niewielka warstwa śniegu. Choć śniegu nie ma dużo, to powinno go wystarczyć, aby uchronić rośliny przez przemarznięciem. Tak naprawdę okaże się dopiero na wiosnę jakie będą skutki niskich temperatur.

r e k l a m a

Jak donoszą nam uczestnicy seminarium, w tym roku sytuacja pogodowa na Opolszczyźnie jest lepsza niż w zeszłym roku, ponieważ rośliny zdążyły się zahartować przed nadejściem styczniowej fali mrozów. Jednak z powodu chłodnej i wilgotnej pogody w okresie siewów zbóż ozimych, są one słabo rozkrzewione, a z reguły wykształciły zaledwie 2–3 liście.

Teraz wiele zależy od pogody, jednak już teraz nasz ekspert – dr Hansgeorg Schönberger z firmy doradczej N.U. Agrar GmbH przewiduje i zaleca, że z powodu słabego rozwoju przed zimowego zbóż do pierwszej dawki azotu konieczne będzie wykorzystanie nawozów zawierających  formę azotanową, która pobudzi rośliny do krzewienia.

Dr  Schönberger podkreślał także, jak ważnym elementem agrotechniki jest płodozmian. Na początku XX wieku czy to na Śląsku czy w Niemczech zmianowanie opierało się na przemiennej uprawie roślin jednoliściennych (zbóż) z dwuliściennymi. Wraz ze zmianami społecznymi i odejściem siły roboczej ze wsi dominować zaczęły zboża, których zbiór był łatwiejszy dzięki mechanizacji.

Zaburzyło to jednak stosunki w glebie i gwałtownie zaczęły namnażać się patogeny i chwasty. W końcu nawet nowoczesna chemia nie radzi obie z tymi problemami. Dlatego konieczny jest powrót do płodozmianów urozmaiconych, w których będziemy uprawiać w zależności od gleby różne gatunki zbóż, buraki, ziemniaki, kukurydzę a na południu Polski soję.

Seminaria uprawowe na Opolszczyźnie z „top agrar Polska” to już tradycja. Od kliku lat są one organizowane we współpracy z wyłącznym partnerem Grupą Azoty. Jutro (12.01.2017 r.) będziemy w Poznaniu, a 13. stycznia (piątek) zapraszamy do Ostródy.

tcz, mwal

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii