Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wcześniejsza emerytura tylko do końca roku!

Obrazek

Przypominamy o warunkach i terminach składania wniosków o przyznanie wcześniejszej emerytury rolniczej.

Aneta Lewandowska21 grudnia 2017, 13:58
Rolnik, który do końca tego roku, czyli 31 grudnia 2017 r. ukończy 60 lat, może starać się o wcześniejszą emeryturę rolniczą. Dla kobiet wiek ten wynosi 55 lat. Warunkami koniecznymi są co najmniej 30-letni okres ubezpieczenia w KRUS i rezygnacja z prowadzenia gospodarstwa.

Jak informuje KRUS, jeśli rolnik spełni powyższe warunki do końca roku, wniosek może złożyć także w nowym, 2018 roku. Wtedy rolnik nadal będzie miał prawo do emerytury, ale należy pamiętać, że będzie mu przysługiwała dopiero od miesiąca, kiedy złoży wniosek, dlatego warto się pośpieszyć.

Ważne dokumenty


Jakie dokumenty rolnik powinien dołączyć do wniosku? Przede wszystkim takie, które potwierdzą zaprzestanie działalności rolniczej. Może to być na przykład akt notarialny przekazania gospodarstwa na inną osobę lub umowa dzierżawy zawarta na co najmniej 10 lat i zgłoszona do ewidencji gruntów, której jednak nie można podpisać z małżonkiem, zstępnym lub pasierbem ani ich małżonkami, emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym ani jego małżonkiem.
Od stycznia 2012 r. możliwe jest podpisanie umowy dzierżawy z dzieckiem, ale rodzice muszą złożyć oświadczenie, że zaprzestali działalności rolniczej.
                                
al na podst. KRUS
fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)