StoryEditor

Waloryzacja emerytur 2024: ile wyniesie emerytura z ZUS, a ile z KRUS?

1 marca 2024 roku zostanie przeprowadzona tegoroczna waloryzacja emerytur i od tego dnia osoby uprawione otrzymają wyższe świadczenie. Prawdopodobnie w 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli do czynienia z waloryzacją przeprowadzoną dwa razy. Ile wyniesie emerytura z ZUS, a ile z KRUS?
24.01.2024., 10:15h

Dwie waloryzacje emerytur w 2024 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy, który miałby wprowadzić dwie waloryzacje emerytur i rent w ciągu roku. Szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że w grę wchodzi mechanizm, który przy określonym wskaźniku inflacji wprowadzałby dwukrotne podniesienie kwot świadczeń emerytalno-rentowych.

Zobacz także: Wypłata renty w części składkowej. Kiedy obowiązuje zawieszenie części uzupełniającej rentę?

Wstępnie mowa o progu na poziomie 5 proc. Na razie szczegóły projektu nie są jeszcze znane, jednak Dziemianowicz-Bąk wspomniała o waloryzacji w marcu i we wrześniu. Nie wiadomo jednak, czy we wrześniu 2024 przeprowadzona zostanie druga waloryzacja, bowiem prace nad ustawą toczą się w MRPiPS. 

Waloryzacja emerytur w 2024 - ile wyniesie?

Bez względu na to, czy ustawa o podwójnej waloryzacji wejdzie w życie, z całą pewnością 1 marca przeprowadzona zostanie coroczna rewizja stawek emerytur i rent. Wskaźnik waloryzacji wyliczany jest w oparciu o poziom inflacji oraz średniej krajowej pensji w Polsce w roku poprzedzającym. W budżecie na 2024 rok przewidziano, że inflacja utrzyma się na poziomie 12,3 proc. Ostatecznie jednak będzie ona niższa: 11,9 proc. i prawdopodobnie to właśnie ten poziom będzie podstawą wyliczenia wskaźnika waloryzacji. Pod uwagę wzięty będzie również wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku, oparty na danych, które Główny Urząd Statystyczny przedstawi w lutym. 

Minimalna emerytura w Polsce w styczniu 2024

W marcu 2023 przeprowadzono w Polsce rekordowo wysoką waloryzację emerytur, związaną z wysokim poziomem inflacji. W tej chwili emerytura minimalna w ZUS wynosi 1445,48 zł netto. Na jej podstawie wyliczana jest emerytura podstawowa, wypłacana przez KRUS. Wynosi ona 90 proc. emerytury minimalnej. Od 1 marca 2023 emerytowani rolnicy otrzymują co najmniej 1429,60 zł brutto, czyli 1215,30 zł netto. 

Jaka będzie emerytura rolnicza po waloryzacji w 2024 roku? Czy w 2024 będzie 13. i 14. emerytura? Dowiesz się więcej na halowies.pl

Zuzanna Ćwiklińska

Fot: Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. maj 2024 12:37