StoryEditor

Emerytura rolnicza po 20 latach? Czemu nie? [analizujemy]

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do ministerstwa rolnictwa o skrócenie z 25 do 20 lat okresu składowego, uprawniającego ubezpieczonych rolników do emerytury rolniczej. Bierzemy ten temat pod lupę!
Ewa Jaworska-Spicak
14.04.2024., 07:58h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Emerytura rolnicza po 25 latach
  • Stanowisko MRiRW
  • Przecież jest emerytura z ZUS
  • Większość uzbiera 25 lat?
  • Bez wymaganego okresu ubezpieczenia
  • To nic nie zmieni?
  • Utrzymywanie KRUS przy życiu
  • Korzystniejsza emerytura do wyboru

Emerytura rolnicza po 25 latach

Obecnie okres ubezpieczenia wymagany do przyznania prawa do emerytury rolniczej dla osób urodzonych po 31.12.1948 r. wynosi co najmniej 25 lat ubezpieczenia wyłącznie rolniczego. Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) postuluje natomiast o skrócenie okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego do 20 lat, motywując tym, że zwłaszcza rolnicy, którzy rozpoczęli prowadzenie gospodarstw rolnych po 1990 r. nie mogą uzbierać 25 lat ubezpieczenia rolniczego z uwagi na częste "przemieszczanie się" z KRUS do ZUS i odwrotnie. Częste podejmowanie zatrudnienia, co automatycznie wyłącza z ubezpieczenia społecznego rolników, powoduje, że nie mając 25-letniego ubezpieczenia w KRUS, nie nabywają z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego prawa do emerytury rolniczej.

Zdaniem WIR zasadne byłoby więc skrócenie ubezpieczenia emerytalno-rentowego, bo wówczas większość rolników nabywałoby prawo do emerytury rolniczej z KRUS. Ale czy na pewno?

Stanowisko MRiRW

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Ewa Jaworska-SpicakEwa Jaworska-Spicak
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 06:31