Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wielkopolskie Dziękczynienie za Plony

Obrazek
Prymas wspólnie z wielkopolskimi rolnikami dziękował za plony podczas Wielkopolskiego Dziękczynienia, które odbyło się w Gnieźnie. Święto plonów miało ograniczony charakter z uwagi na warunki epidemiczne.
10 września 2020, 17:10
Mimo tego do gnieźnieńskiej katedry 9 września 2020 roku przybyło kilkaset osób z całej Wielkopolski, tak że mury katedry ledwo pomieściły wiernych. Wielkopolscy rolnicy przybyli, by zgodnie z wielowiekową tradycją, podziękować Bogu za zebrane plony, przynosząc w podzięce wieniec dożynkowy, płody rolne i bochny chleba wypieczone z tegorocznych plonów, które złożyli u stóp katedralnego ołtarza, ofiarując także swój trud i znój, który towarzyszy nieodłącznie ciężkiej rolniczej pracy.

Uroczystej mszy św. przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Wojciech Polak Prymas Polski. Ksiądz Prymas w swojej homilii nawiązał do ciężkiej pracy i trudu rolników oraz do roli kobiet wiejskich. Zacytował między innymi św. Jana Pawła II, który powiedział: (…)  „chylę czoło przed tymi, którzy przez wieki użyźniali ziemię potem swego czoła”. My też chcemy podziękować Bogu, podziękować tym, których praca przyniosła owoce tej ziemi. Wasza praca niestety często nie jest doceniana. Ta praca jest fundamentem istnienia społeczeństwa, to dzięki waszemu codziennemu zaangażowaniu, to dzięki waszej pracy na roli my wszyscy niedoświadczany głodu w naszej Ojczyźnie.Bo praca tych, którzy uprawią ziemię, tych którzy ziemię kochają, hojnie poświęcając jej czas, ukazuje się jako autentyczne promowanie, jako wielki dar i zadanie, dlatego prosiłbym zawrzeć z nią przymierze, aby była źródłem życia dla każdej rodziny (…). 
Pragnę też przypomnieć Prymasa Tysiąclecia, jego szacunek i miłość dla osób pracujących na roli. Jest takie zdarzeniem, którym dzieli się jednym ze swoich wspomnień Prymas Tysiąclecia. Było to wtedy, kiedy jako młody ksiądz w czasie wojny na przydrożnym rowie spowiadała uciekającego z pożogi żołnierza. Wspólnie obserwowali rolnika na pobliskim polu, który spokojnie obsiewał pole podczas, gdy drogą ciągnęły tabuny uciekających z dobytkiem z miasta ludzi. Kiedy Prymas rozgrzeszył tego człowieka, podeszli do rolnika i zapytał: pan sieje? Czy pan nie widzi jak szosą wszyscy uciekają? On spokojnie odpowiedział: proszę księdza – jak zostanie ziarno w spichlerzu, to się spali, ale jak będzie w ziemi, to zawsze ktoś chleb zbierze. I mówi Prymas: „nie myśli o sobie, nawet w takiej sytuacji myśli o innych”. Taki obraz polskiego rolnika został w sercu. Obraz siewcy, który sieje nie wiedząc kto będzie podlewał, kto dokona żniwa, ufa, że trud tej pracy ma sens, że nie pójdzie na marne (…)

Nasze dzisiejsze spotkanie wraz z dziękczynieniem za plony za pracę rolników wiążemy z obecnością w naszej katedrze Kół Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski. Takie piękne słowo o kobiecie Papieża Franciszka, mówi; „Kobieta jest harmonią, jest poezją, jest pięknem. Bez niej świat nie byłby tak piękny, nie byłby tak harmonijny”. I polska wieś nie byłaby tym czym jest – bez kobiet. I polskie rolnictwo nie było tym, czym jest jako środowisko, gdyby nie istniejące już w nim 150 lat Koła Gospodyń Wiejskich. Bo właśnie te kobiece organizacje stanowią fundament społecznej aktywności na wsi. I są naprawdę miejscem kultywowania polskiej tradycji, ludowych zwyczajów, ale także otwarcia na to, co przychodzi dziś nowe. Wspomniany przez nas Prymas powiedział kiedyś z uśmiechem, że raz tylko Bóg stworzył człowieka, resztę zostawił kobiecie. W tym krótkim zdaniu myślę, że zawarł bardzo mądrą myśl podkreślając urodę i powołanie kobiety dzisiaj. Chciałbym więc dzisiaj podczas waszego pielgrzymowania do Gniezna, Drogie Panie podziękować Wam za ogrom pracy, poświęcenia codziennej troski za działania niestrudzenie integrujące i aktywizujące nasze lokalne społeczności. Za to jesteście razem, za to że chcecie być razem. A dzisiaj nasza wspólna modlitwa niech wam pozwoli pokonywać też te napotykane wszędzie trudności, i obecność przy relikwiach Św. Wojciecha będzie prawdziwie umocnieniem (…). 
Podsumowując Ksiądz Prymas wspomniał także, że spotkaliśmy się dzień po obchodach święta Matki Boskiej Siewnej. Jest to dzień przełomowy, bowiem zamyka rolniczy rok i rozpoczyna siewy pod przyszłoroczne zbiory.Organizatorem Wielkopolskiego Dziękczynienia za plony była Wielkopolska Izba Rolnicza. 
Tradycyjny wieniec dożynkowy został wykonany przez Panie z KGW z Gorzyc Wielkich w powiecie ostrowskim. Delegacji wieńcowej przewodniczył Narcyz Perz – producent trzody chlewnej i gęsi z miejscowości Topola Wielka gm. Przygodzice w asyście Grzegorza Majchrzaka – rolnika z miejscowości Topola Mała gm. Ostrów Wlkp. i jednocześnie Prezesa Związku Hodowców Trzody Chlewnej oraz Romana Młynarczyka – rolnika z Topoli Wielkiej gm. Przygodzice.

Pomysłodawcą i organizatorem uroczystości Wielkopolskiego Dziękczynienia za Plony był Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, a współorganizatorami byli: Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz i Starosta Gnieźnieński – Piotr Gruszczyński.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele rolników z całej Wielkopolski, Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, grupy nieformalne działające na rzecz rolników i rolnictwa. Chleb z tegorocznych zbiorów ofiarował Zbigniew Stajkowski – rolnik z Michalczy, gm. Kłecko, Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w asyście Barbary Kostrzewy – rolniczki ze Śniat, gm. Wielichowo.
Dary ołtarza złożyły delegacje: z Gniezna, pod przewodnictwem Adama Kachniarza – rolnika z gm. Czerniejewo oraz z Jarocina, pod przewodnictwem Bartosza Banaszaka, sołtysa wsi Gola i jednocześnie Przewodniczącego Rady Powiatowej WIR.
Poczet sztandarowy, który uczestniczył również w Dożynkach Jasnogórskich, wystawiła Rada Powiatowa WIR w Kępnie, z jej Przewodniczącym Krzysztofem Zawadą na czele.
Po uroczystej mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty obiad świąteczny, przygotowany przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Opracowanie: M. Ceglarek, Biuro WIR


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)