Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ustawa podpisana – wiosenne ubezpieczenia na nowo

Obrazek

Prezydent podpisał ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Nowelizacja weszła już w życie. Polisy z dopłatą państwa mają być teraz powszechne i łatwiej dostępne, a wydatki państwa na ten cel wzrosną skokowo. Zawieranie umów ubezpieczeniowych według nowych zasad będzie możliwe już tej wiosny. 

3 kwietnia 2017, 15:29

Tak jak napisaliśmy w naszym komentarzu w nr 4/2017 top agrar Polska, ustawa o ubezpieczeniach błyskawicznie została przepchnięta przez rząd, gdyż groziło to fiaskiem wiosennej akcji ubezpieczeń rolnych. O szybkich zmianach pisaliśmy także na naszym portalu.

Ustawa ma na celu zmianę sposobu wyliczania wysokości dopłat do składek ubezpieczenia, aby zapewnić jak największej grupie producentów rolnych dostęp do ubezpieczeń upraw rolnych z maksymalną wysokością dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia” – napisała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

Wysokość dofinansowania polisy

Nowelizacja umożliwi ubezpieczanie upraw rolnych od jednego lub kilku wybranych rodzajów ryzyka, przy zachowaniu możliwości skorzystania z dopłaty do składki z budżetu państwa w wysokości 65%, w najbardziej powszechnych uprawach rolnych (zboża, rzepak, ziemniaki, kukurydza, rośliny strączkowe, buraki cukrowe).

Stawki taryfowe

Projekt przewiduje m.in. podniesienie stawek taryfowych uprawniających do otrzymania dotacji z budżetu państwa  z dotychczasowych 3,5 i 5% do 9% sumy ubezpieczenia z możliwością podniesienia tego progu w przypadku gleb klasy V do 12% i klasy VI do 15%.

Ogromny budżet

W 2016 r. na dotacje do rolniczych polis państwo przeznaczyło 200 mln zł. Teraz wydatki na ten cel mają wzrosnąć skokowo. – W stosunku do 200 mln zł w 2016 r. w tym roku zapisaliśmy w budżecie na ten cel 900 mln zł. Stanowi to czteroipółkrotny wzrost środków na ubezpieczenia – tłumaczył podczas prac sejmowych wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Cek: powszechne ubepieczenia

Rząd liczy, że tak duże wydatki na ubezpieczenia rolnicze spowodują gwałtowny wzrost sprzedawanych polis. Jednocześnie zakłada się zwiększenie powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych: 

  • 2017r. – 4 mln ha
  • 2018r. – 5 mln ha
  • 2019r. – 6 mln ha
  • 2020r. – 7 mln ha   

Oznacza to, że w 2020 r. ponad połowa gruntów ornych w Polsce powinna podlegać ochronie ubezpieczeniowej.   wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)