Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Wiosenna rewolucja w ubezpieczeniach rolniczych

29.03.2017

Drukuj

Wiosenna rewolucja w ubezpieczeniach rolniczych

Artykuł dostępny

Tydzień temu projekt ustawy przyjęła Rada Ministrów. Wczoraj nad ustawą, którą w międzyczasie uchwalił Sejm, pochylili się senatorowie z komisji rolnictwa. 

r e k l a m a– Ustawa została skierowana do Senatu. Mam nadzieję, że w tym tygodniu Senat ją uchwali. Po negocjacjach z firmami ubezpieczeniowymi trzeba było wprowadzić zmiany w tzw. mianowniku algorytmu, który ułatwi ubezpieczenia i relacje między instytucjami ubezpieczeniowymi i ministerstwem  rolnictwa – tłumaczy minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. 

Ile ryzyk w pakiecie?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rolnikom zostanie zaproponowany system, w którym będą mogli wybrać ubezpieczenie upraw rolnych od pełnego pakietu ryzyk albo od jednego lub kilku wybranych. Wszystko to przy zachowaniu możliwości skorzystania z dopłaty do składki z budżetu państwa na maksymalnym poziomie 65%. Ubezpieczyć w ten sposób będzie można najpopularniejsze uprawy:

  • zboża,
  • rzepak,
  • ziemniaki,
  • kukurydzę,
  • rośliny strączkowe,
  • buraki cukrowe.

Jakie stawki taryfowe?

Jednocześnie rolnicy muszą pamiętać, że dopłaty do składek ubezpieczenia będą przysługiwały w wysokości 65% składki, jeżeli stawki taryfowe nie przekroczą odpowiednio: 9, 12 i 15% sumy ubezpieczenia.

Jeżeli oferowane przez zakłady ubezpieczeń stawki zostaną przekroczone  dopłaty do polisy będą proporcjonalnie pomniejszane o wysokość ich przekroczenia. Ta zasada nie będzie dotyczyła upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. W przypadku tych upraw, po przekroczeniu stawek taryfowych, dopłata będzie przysługiwała do 65% składki.
Przypomnijmy, że obecnie stawki taryfowe wynoszą 3,5% lub 5%.

Nowy gracz na rynku ubezpieczeń

Jednocześnie praktycznie zakończyły się prace nad stworzeniem nowego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Polisy rolnicze ma sprzedawać TUW zależny od Poczty Polskiej. 

– Czekamy na decyzje z Komisji Nadzoru Finansowego. Mam nadzieję, że będzie pozytywna i mam nadzieję, że towarzystwo pocztowo-rolno zacznie działać – powiedział minister Jurgiel.

O tym, że Ministerstwo Rolnictwa i Poczta Polska zawarły porozumienie, na mocy którego ma powstać nowy gracz na rynku ubezpieczeniowym upraw i zwierząt: Towarzystwo Rolno-Pocztowe, pisaliśmy już kilka tygodni temu – kliknij i czytaj.


wk

Fot. Sierszeńska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Ceny wołowiny: prawie bez zmian

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii