Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wiosenna rewolucja w ubezpieczeniach rolniczych

Obrazek

W ekspresowym tempie przez polski parlament przechodzi ustawa, która ma zrewolucjonizować system ubezpieczeń rolniczych.  Nowe rozwiązania mają przyczynić się do poprawy konkurencyjności gospodarstw poprzez ograniczenie ryzyka utraty dochodów w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Nowe, bardziej atrakcyjne polisy rolnicy będą mogli kupić już na wiosnę.

29 marca 2017, 11:13

Tydzień temu projekt ustawy przyjęła Rada Ministrów. Wczoraj nad ustawą, którą w międzyczasie uchwalił Sejm, pochylili się senatorowie z komisji rolnictwa. 

– Ustawa została skierowana do Senatu. Mam nadzieję, że w tym tygodniu Senat ją uchwali. Po negocjacjach z firmami ubezpieczeniowymi trzeba było wprowadzić zmiany w tzw. mianowniku algorytmu, który ułatwi ubezpieczenia i relacje między instytucjami ubezpieczeniowymi i ministerstwem  rolnictwa – tłumaczy minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. 

Ile ryzyk w pakiecie?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rolnikom zostanie zaproponowany system, w którym będą mogli wybrać ubezpieczenie upraw rolnych od pełnego pakietu ryzyk albo od jednego lub kilku wybranych. Wszystko to przy zachowaniu możliwości skorzystania z dopłaty do składki z budżetu państwa na maksymalnym poziomie 65%. Ubezpieczyć w ten sposób będzie można najpopularniejsze uprawy:

  • zboża,
  • rzepak,
  • ziemniaki,
  • kukurydzę,
  • rośliny strączkowe,
  • buraki cukrowe.

Jakie stawki taryfowe?

Jednocześnie rolnicy muszą pamiętać, że dopłaty do składek ubezpieczenia będą przysługiwały w wysokości 65% składki, jeżeli stawki taryfowe nie przekroczą odpowiednio: 9, 12 i 15% sumy ubezpieczenia.

Jeżeli oferowane przez zakłady ubezpieczeń stawki zostaną przekroczone  dopłaty do polisy będą proporcjonalnie pomniejszane o wysokość ich przekroczenia. Ta zasada nie będzie dotyczyła upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. W przypadku tych upraw, po przekroczeniu stawek taryfowych, dopłata będzie przysługiwała do 65% składki.
Przypomnijmy, że obecnie stawki taryfowe wynoszą 3,5% lub 5%.

Nowy gracz na rynku ubezpieczeń

Jednocześnie praktycznie zakończyły się prace nad stworzeniem nowego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Polisy rolnicze ma sprzedawać TUW zależny od Poczty Polskiej. 

– Czekamy na decyzje z Komisji Nadzoru Finansowego. Mam nadzieję, że będzie pozytywna i mam nadzieję, że towarzystwo pocztowo-rolno zacznie działać – powiedział minister Jurgiel.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)