Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zakaz obrotu nasionami GMO teoretyczny

Obrazek

Rząd będzie mógł, ale nie będzie musiał, zakazać obrotu genetycznie zmodyfikowanymi nasionami. Taką poprawkę zgłoszoną przez senatorów przyjął ostatecznie Sejm. Ustawa o nasiennictwie trafiła już na biurko prezydenta.

18 grudnia 2016, 01:30

Jako pierwszy próbę wprowadzenia „twardego” zakazu obrotu nasionami GMO w ustawie o nasiennictwie podjął klub Kukiz’15. Komisja rolnictwa, wbrew rządowi poprawkę przyjęła, ale Sejm na posiedzeniu plenarnym ostatecznie ją odrzucił.

Kiedy wydawało się, że sprawa jest zakończona, do akcji wkroczyli senatorowie, którzy do rządowego projektu wprowadzili taki zapis: „Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić zakaz obrotu materiałem siewnym określonych odmian kierują się ich nieprzydatnością do upraw w warunkach w warunkach klimatyczno- glebowych RP lub koniecznością uniknięcia zagrożenia zdrowia ludzi, zwierząt, roślin oraz dla środowiska.”  
W uzasadnieniu senatorowie napisali, że kryteria dopuszczenia do obrotu materiału siewnego są niekompletne, gdyż…. nie przewidują możliwości wprowadzenia zakazu.

Posłowie Kukiz’15 nie kryli zadowolenia.

– Dziękuję za tę poprawkę, była ona oczekiwana bardzo mocno przez społeczeństwo  – powiedział Jarosław Sachajko przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

Mniej entuzjastycznie nastawiony był rząd, który wprawdzie deklarował, że jest przeciwny GMO, ale jednocześnie uznał, że takie rozwiązanie może być niezgodne z prawem UE.

– Jesteśmy przeciwko GMO, ale jesteśmy również przeciwko tym poprawkom, chcielibyśmy je wprowadzić w innej ustawie – mówiła wiceminister Ewa Lech.

Na problem związany z obowiązkiem notyfikacji ustawy w Komisji Europejskiej zwracała uwagę Platforma Obywatelska.

– Uważamy, że wymaganie notyfikacji tej zmiany spowoduje wystąpienie wobec Polski z roszczeniami, co miało już miejsce w 2009 r. W związku z tym proponujemy jeszcze raz przeanalizować takie rozwiązania prawne, zastanowić się nad nimi, ponieważ one nie są mimo wszystko zgodne z zapisami traktatowymi.– powiedziała Dorota Niedziela z PO.

Sejm ostatecznie poprawkę Senatu przyjął. Trafiła ona teraz na biurko prezydenta.   wk

Fot. K. Czerwińska (senat.gov.pl)Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)