Zbożowcy apelują do ministra o zwiększenie zwrotu akcyzy do paliwa rolniczego

Producenci zbóż apelują do resortu rolnictwa o zwiększenie zwrotu akcyzy do paliwa rolniczego do 126 litrów oleju napędowego na hektar. Ich zdaniem ostatnie propozycje rządu w tym zakresie są niewystarczające.
Konkretna propozycja
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, chce aby w trakcie prac legislacyjnych MRiRW zmieniło zapis art.1 ustawy, który powinien otrzymać brzmienie:
Wyliczenia ekspertów
Już w 2007 r. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przeprowadził szczegółowe wyliczenia w oparciu o dostępne publikacje naukowe, sporządzone przez Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa Warszawa, a dotyczące zużycia oleju napędowego na 1 ha, która to analiza już wówczas — czyli 14 lat temu - wykazała, że średnie zużycie jest dużo wyższe od obowiązującego limitu, a także od aktualnej propozycji zawartej w proponowanej ustawie i wynosi wspomniane 126 1 ON/ha.
Jak wiadomo, przez ostatnie 14 lat nastąpił skokowy wzrost kosztów rolniczej produkcji. Dlatego apelujemy o ustanowienie realnego limitu zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych objętych zwrotem podatku akcyzowego, na poziomie wyliczonym przez niezależnych ekspertów — tj. w wysokości 126 1 ON/ha. Warto podkreślić, że zwiększenie stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze mogłoby chociaż częściowo zniwelować straty jakie rolnicy ponoszą na skutek częstych w ostatnim okresie przymrozków, nawałnic, suszy czy ASF-u i niejednokrotnie produkcji poniżej kosztów.
Uprościć system
Jednocześnie PZPRZ wnosi również o uproszczenie w procedurze zwrotu podatku akcyzowego dla gospodarstw posiadających działki rolne na terenie kilku gmin. I tak jeśli producent rolny posiada grunty w kilku gminach to powinien składać wniosek o zwrot akcyzy w jednej gminie, w której ma gospodarstwo rolne, a powierzchnię gruntów własnych i dzierżawionych przekłada z wniosku do ARiMR o płatności obszarowe.
Taki zapis pozwoli na obniżenie kosztów obsługi prowadzonej przez gminy, gdyż zmniejszy się ilość wniosków w poszczególnych gminach. A także zmniejszy koszty po stronie rolnika, a także cenny czas, który musi poświęcić dwa razy w roku składając wnioski w kilku gminach. wk