StoryEditor

Strajk rolników w Niemczech – kanclerz Scholz spotka się w końcu z rolnikami

To już czwarty dzień protestów rolników w Niemczech. Dzisiaj jednak cała uwaga skupiona będzie na Cottbus, gdzie po raz pierwszy z rolnikami spotka się kanclerz Scholz.
Marka Stelzera,
Stefanie Awater-Esper,
Alfons Deter.
11.01.2024., 10:56h

1500 ciągników we Frankfurcie

Służby porządku publicznego we Frankfurcie spodziewają się zakłóceń w ruchu. Pierwsi rolnicy zebrali się już w Butzbach (Wetterau) już o 5 rano. O godzienie 8:30 kolumna traktorów wyruszyła do Frankfurtu. Celem jest zjawienie się na placu przed salą festiwalową przy obiekcie Ludwig Erhard, a na godzinę 13:00 został zaplanowany wiec.

Lindner podtrzymuje decyzję o wycofaniu rolniczego oleju napędowego

W środowy wieczór federalny minister finansów Christian Lindner (FDP) bronił planowanych stopniowych cięć cen oleju napędowego dla rolnictwa w „Maischbergerze”. Stwierdził, że nie chce odstępować od swojego stanowiska. Całkowite finansowanie rolnictwa wynosi 9 miliardów euro rocznie, z czego 300 milionów euro zostanie utracone w 2025 r., wyjaśnił Lindner.

- Jeśli chce się nowych dotacji, trzeba też zrezygnować ze starych. Państwo ma ograniczenia finansowe – stwierdził minister finansów.

Lindner upatruje przyczyn protestów rolników gdzie indziej.

- Przez wiele lat bardzo krytycznie obserwowałem, że politycy próbują wpływać na przedsiębiorstwa rolnicze – powiedział.

Jako przykłady podał przepisy dotyczące nawozów, wymogi ochrony roślin i odłogowania gruntów. Rolnicy uznaliby taką interwencję za protekcjonalną – dodał.

Stowarzyszenie Biofuel: B100 można stosować tylko w kilku pojazdach rolniczych

Jednym z pomysłów na alternatywę dla rolniczego oleju napędowego jest zwiększone (i wolne od podatku) wykorzystanie biodiesla. W tej chwili Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Biopaliwowego (VDB) może jedynie przed tym ostrzegać. 

- W dłuższej perspektywie biopaliwa będą mogły być coraz częściej stosowane w rolnictwie, transporcie drogowym i do zastosowań specjalnych. Krótkoterminowe użytkowanie wiąże się jednak z wieloma przeszkodami – wyjaśnia dyrektor zarządzający VDB Elmar Baumann.

Zobacz także: Protest rolników w Niemczech: blokady wewnątrz kraju i na granicach. Do protestu dołączyli polscy rolnicy!

Zwraca uwagę, że obecnie prawie nie ma pojazdów rolniczych dopuszczonych do tankowania czystym biodieslem B100. Nawet jeśli zmienią się ramy prawne, rozwój rynku zajmie lata.

Stegemann wspiera „Sojusz Rolniczy” Wüst

Wczoraj premier NRW Hendrik Wüst wezwał do zorganizowania okrągłego stołu ze stowarzyszeniami z zakresu rolnictwa, handlu detalicznego, ochrony środowiska i politykami, którego celem byłaby umowa społeczna dla lokalnego rolnictwa. Rzecznik ds. rolnictwa grupy parlamentarnej CDU/CSU Albert Stegemann wysoko ocenia tę ideę „sojuszu rolniczego”.

- Jestem przekonany, że Przyszła Komisja ds. Rolnictwa (ZKL) może służyć za wzór w tym zakresie. Teraz wreszcie potrzebujemy konsensusu społecznego co do perspektyw, jakie powinny mieć nasze rodziny rolnicze, a zwłaszcza następcy gospodarstw rolnych, w nadchodzących dziesięcioleciach – domaga się Stegemann. Trzeba zakończyć wzajemne rozmowy. Nadszedł czas na nowy sposób współpracy i włączenie rolników w decyzje polityczne już na wczesnym etapie.

Premier Saksonii-Anhalt wzywa Scholza do rozmowy

Premier Saksonii-Anhalt, prof. Reiner Haseloff, wezwał do rozmowy Kanclerza Federalnego w związku z powszechnymi protestami rolników. Protest musi przenieść się z ulic do Kancelarii.

Polityk CDU powiedział rolnikom - Nie może być tak, że za demonstracje ponosi odpowiedzialność całe społeczeństwo. Jest mało prawdopodobne, aby protesty miały charakter trwały. 

Scholz w Cottbus – tysiące rolników

Kanclerz Olaf Scholz spotyka się z ludźmi, którzy muszą stawić czoła konsekwencjom, które wynikną z wycofania rolniczengo oleu napedowego.  Przynajmniej pośrednio, bo dziś Scholz spotka się z prezesem Związku Rolników Państwowych Henrikiem Wendorffem na rozmowach podczas inauguracji obiektu utrzymania ruchu Deutsche Bahn w Cottbus. Trwają już przygotowania do dużego wiecu protestacyjnego przed zakładem, podczas którego tysiące rolników wyrazi swoje niezadowolenie.

Jednak Scholz już wcześniej dał jasno do zrozumienia, że ​​chce pozostać przy decyzji o wycofaniu rolniczego oleju napędowego.

Rzecznik rządu Steffen Hebestreit potwierdził to wczoraj ponownie. Ale Wendorff nie chce odpuścić. 

- Chcę mu jasno powiedzieć, że nie ma już możliwości dokonywania dalszych cięć – powiedział Wendorff Niemieckiej Agencji Prasowej. Chciał wiedzieć, czy wiadomość dotarła do Scholza. Wendorff zwrócił uwagę, że i tak planowane są cięcia w budżecie federalnym, np. w funduszach na poprawę struktury rolnictwa i ochronę wybrzeży. „Będzie więcej protestów” – ostrzega prezes.

Na dzisiejszą demonstrację w Cottbus uczestnicy powinni stawić się przed godziną 7:00 w północnym punkcie zbiórki pod adresem Frankfurter Straße 1, 03185 Turnow-Preilack lub w zachodnim punkcie zbiórki pod adresem Flachsweiche 5, 03099 Kolkwitz OT Krieschow. Około godziny 9:00 planowana jest masowa parada przez miasto, po której od godziny 10:30 odbędzie się rajd traktorów z przemówieniami w Nowym Zakładze Cottbus, hala 2, Wilhelm-Külz-Straße, 03046 Cottbus. Oprócz Scholza na podium spodziewani będą m.in. dr hab. Dietmar Woidke, Premier Brandenburgii, Prezydent LBV Henrik Wendorff i rolnik Christoph Schulze.

Wielki protest w Hanowerze

Mieszkańcy obszarów wiejskich Dolnej Saksonii wzywali do wieców w Hanowerze. Policja spodziewa się setek pojazdów. Około godziny 11:30 na placu Göttingen Seven przed parlamentem Dolnej Saksonii zaplanowano duży wiec. Zaproszeni zostali także politycy z Bundestagu, m.in. przewodniczący frakcji parlamentarnej FDP Christian Dürr, wiceprzewodniczący SPD Matthias Miersch i polityk Partii Zielonych Swantje Michaelsen.

Rolnicy z okręgu Northeim zebrali się już około 4 rano, aby wspólnie pojechać do Hanoweru. Konwój składający się z około 80 ciągników jechał z prędkością około 30 km/h do miejsca spotkania w Gehrden (region Hanoweru). Po drodze dołączyli kolejni rolnicy ze swoimi traktorami. Konwój miał około trzech do czterech kilometrów długości. 

Ogłoszono blokadę - 200 ciągników pod Wittmundem

W Wittmund około 15 rolników blokuje swoimi traktorami rondo na drodze B461. Policja spodziewa się, że w ciągu dnia może być ich jeszcze więcej: według informacji organizatorów do protestu zarejestrowano około 200 pojazdów rolniczych. W związku z tym autostrada federalna jest częściowo zamknięta.

Wjazd na autostradę Westerstede i Meyer-Werft zablokowany

W Westerstede w Ammerland około 60 rolników zablokowało drogi dojazdowe do autostrady A28. Rolnicy stoją także wokół ronda na B461. W Papenburgu (dzielnica Emsland) traktory blokują dojazd do stoczni Meyer. W pobliżu Hemmoor (dzielnica Cuxhaven) około 20 ciągników również powoduje problemy w ruchu.

Rajd do PreZero Arena w Sinsheim

Zapowiedziano jazdę demonstracyjną w godzinach od 6:00 do 10:00 na trasie Tauberbischofsheim, Lauda-Königshofen, Boxberg i Berolzheim (cała dzielnica Main-Tauber). W związku z tym należy spodziewać się znacznych zakłóceń na drogach B290 i B292 w godzinach szczytu porannego.

Na parkingu PreZero Arena w Sinsheim (dzielnica Rhein-Neckar) oczekuje się od 1300 do 1800 ciągników, holowników i ciężarówek. Uczestnicy chcą się tam spotkać o 15:00, zanim wielki rajd zacznie się o 16:30. Jednym z głównych prelegentów jest Jürgen Maurer, prezes Związku Rolników Powiatu Schwäbisch Hall-Hohenlohe-Rems.

Demonstracja w Hamburgu

Dziś w Hamburgu odbędzie się kolejna demonstracja. Na wyjazd do Hamburga zarejestrowano 250 ciągników z Buxtehude-Neukloster (dzielnica Stade).

Stowarzyszenie Land Creates Connection zarejestrowało demonstrację, spodziewa się, że na proteście rolników pojawi się nawet 750 maszyn rolniczych. Planowane są trzy parady traktorów, które rozpoczną się w Ahrensburgu, Wedel i Stade, a następnie pojadą różnymi trasami na zlot w porcie w Hamburgu.

Mark Stelzer, Stefanie Awater-Esper, Alfons Deter.

Źródło: topagrar.com

Fot: Wollfy@dockyyyyyyyyy "X"

Marka Stelzera,<br/>Stefanie Awater-Esper,<br/>Alfons Deter.Marka Stelzera,
Stefanie Awater-Esper,
Alfons Deter.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 17:22