StoryEditor

Letnie pokolenie błyszczki jarzynówki zagraża nowym zasiewom

Błyszczka jarzynówka (Autographa gamma) nazywana potocznie dzienną ćmą to jeden z ciekawszych pod względem rozwoju szkodników wielożernych. Właśnie pojawiło się letnie pokolenie szkodnika i zaczyna składać jaja. Jakim uprawom zagraża i jak się jej pozbyć?
21.08.2017., 10:08h
Nietypowy rozwój błyszczki polega na tym, że jest to ciepłolubny owad, który raczej nie zimuje w naszych warunkach. Gąsienice letniego pokolenia po prostu giną od mrozu. Mimo to występuje w naszym kraju powszechnie i może wyrządzać spore straty. Skąd zatem się bierze?
Motyle błyszczki przylatują do nas w maju lub czerwcu z południa Europy. Ponieważ w przeciwieństwie do większości motyli z rodziny sówkowatych aktywnie latają także w ciągu dnia przemieszczają się na duże odległości. Na miejscu składają jaja na liście różnych roślin uprawnych, szczególnie dwuliściennych warzyw, a także buraków, rzepaku, strączkowych, lucerny i koniczyny. Z jaj wylęgają się zielone gąsienice. Odróżniają się one od innych gąsienic motyli tym, że w tylnej części ciała - na odwłoku, mają nie 5 jak wiele gatunków motyli, ale tylko trzy pary odnóży, tzw. posówek. Gąsienice zjadają blaszkę liściową wygryzając początkowo otwory z czasem całą blaszkę liści (jest to tzw. szkieletowanie liści). Gąsienice po dorośnięciu przepoczwarczają się i jeszcze w sierpniu (waśnie teraz) pojawia się nowe pokolenie motyli. Te składają jaja na rośliny dając początek pokoleniu letniemu.
Mimo że gąsienice pokolenia letniego w naszych warunkach nie przezimują, to wyrządzą spore szkody na roślinach. Dotyczy to np. niechronionego rzepaku. Zjadają też liście roślin bobowatych drobnonasiennych. No i oczywiście późne warzywa.
W Polsce nie ma niestety zarejestrowanych środków do zwalczania gąsienic błyszczki jarzynówki w profesjonalnie uprawianych roślinach rolniczych. Są natomiast preparaty do zwalczania błyszczki w uprawie hobbistycznej warzyw. Są to Axiendo Gold, Axiendo Spray, Decis AL, Karate Gold, Karate Spray. Można stąd wyciagnąć wniosek, że skuteczne w ograniczaniu gąsienic są substancje lambda-cyhalotryna i deltametryna. Jednak zastosowanie profesjonalnych preparatów na wyłącznie tego szkodnika nie jest możliwe. Natomiast jeśli okaże się że trzeba zwalczać inne szkodniki, na które te substancje są zarejestrowane, to niejako przy okazji zwalczymy także zielone gąsienice błyszczki jarzynówki. Warto tutaj także przypomnieć, że kiedyś rejestrację posiadały inne preparaty skutecznie ograniczające gąsienice motyli. Są to esfenwalerat i inne pytertoidy, chlotiadinina, imidachlopryd, tiachlopryd, etofenproks, dimetoat, tametoksam. Jeśli w uprawie w której stwierdzimy gąsienice błyszczki któraś z substancji jest zarejestrowana i zwalczać będziemy preparatem szkodnika, na którego jest rejestracja, to przy okazji pozbędziemy się problemu błyszczki.
tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:10