StoryEditor

Obsada decyduje o plonie

Jak w przypadku każdej uprawy o plonie w dużej mierze decyduje obsada roślin na polu. Nie inaczej jest z burakiem cukrowym.
25.03.2019., 10:03h
Do osiągania wysokich plonów korzeni buraków i cukru konieczna jest odpowiednia obsada roślin na polu. Przyjęło się, że standardem jest wysiew nasion buraków w odstępach co 18 cm i w rzędach co 45 cm. O ile szerokością międzyrzędzi nie sterujemy, o tyle zmieniać możemy już gęstość rozmieszczenia nasion w rzędzie.
Bez żadnej przesady można stwierdzić, że gros rolników wysiewa buraki zbyt gęsto. Norma wysiewu na poziomie ponad 100 tys. nasion/ha jest uzasadniona na najlepszych stanowiskach, zasobnych w wodę i składniki pokarmowe. W zależności od jakości materiału siewnego i jego zdolności kiełkowania, taką obsadę uzyska się właśnie przy rozstawie nasion w rzędzie co 18 cm. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wysokie plony – zarówno korzeni, jak i cukru – uzyskiwać również z obsady 80–90 tys. nasion/ha. Warunkiem niezbędnym jest, aby wyrównana obsada wynikająca z bardzo dobrych i szybkich wschodów była zbliżona do normy wysiewu.

Więcej na temat obsady buraka cukrowego przeczytasz w najnowszym, kwietniowym wydaniu „top agrar Polska” od strony 118.jd, fot. Agrarfoto
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 08:15