Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: byki poszukiwane, obniżki niewskazane

Obrazek

Jest presja na obniżki cen, ale żaden z zakładów nie chce powiedzieć "A", bo zastanawia się, czy inni powiedzą "B". Rolnicy wiedzą, że bydło jest mocno poszukiwane, więc obniżki są niewskazane. Jak teraz kształtują się cenniki? 

Dorota Kolasińska25 stycznia 2022, 12:32
Oj niewygodne te ceny powyżej 20 zł/kg wbc za byki w klasie R dla zakładów. Chciałoby się stawki opuścić, ale prawa rynku - popytu i podaży są niezmienne od lat. Bydła, jak nie było tak nie ma, więc jak obniżyć ceny? No niestety, nie da się, bo musiałby znaleźć się pierwszy zakład, który w tym tygodniu obniżyłby cenniki, wówczas za trendem podążyliby inni. Mimo branżowych szeptów, że w przyszłym tygodniu stawki spadną, nikt nie panikuje, bo nawet jeśli, nie będą to znaczące spadki. Odwagi do redukcji cenników nie miał w tym tygodniu żaden zakład, bo inni raczej nie zaryzykowaliby utraty towaru, gdy jest go naprawdę mało. 

Sytuacja we wszystkich zakładach utrzymała się na poziomie z zeszłego tygodnia. 
Z kolei z najnowszych informacji podanych na VZEG wynika, że w Niemczech za młode byki w wadze ubojowej rolnicy otrzymują 4,9 euro/kg (przy dzisiejszym kursie euro na poziomie 4,58 zł to 22,44 zł/kg wbc (byki w klasie R3). Co ciekawe, w porównaniu do grudnia 2021 ceny wzrosły o 0,22 euro/kg wbc, natomiast w porównaniu do ubiegłego tygodnia także wzrosły o 0,05 euro/kg. 

W UE średnia cena bydła w klasie R (byki, jałówki i krowy) utrzymuje się na niezmiennym poziomie od paru tygodni 4,29 euro/kg. Spadły znacząco ceny cieląt mlecznych (76,5 euro/szt.) to aż 11% mniej w porównaniu do ubiegłego tygodnia, ale wzrosły ceny cieląt mięsnych do dalszego chowu 212,5 euro/szt. W porównaniu do ubiegłego tygodnia to wzrost o 13%, a w porównaniu do zeszłego roku aż 21,5%. Za cielęta przeznaczone do uboju (do 8 miesiąca życia) zakłady płaciły średnio po 5,7 euro/kg. Stawki wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku o 24%. 

Sytuacja w UE i naszych głównych odbiorców wołowiny wydaje się stabilna, bydła jest mało wszędzie, co sprzyja wysokim cenom. Jedyne co mogłoby pogorszyć obecną sytuację to zmniejszenie popytu konsumentów na wołowinę przez poszerzanie obostrzeń lock downu, zamknięcie gastronomii i epidemii koronawirusa. Więc skąd te szepty o obniżkach?

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 19,32 zł/kg, za byka w klasie O 18,86 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 18,23 zł/kg, a za klasę O 17,44 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 15,72 zł/kg, a w klasie O za około 15,60 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,32 zł/kg, jałówek 9,25 zł/kg, a za krowy 7,96 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)