Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: krów za mało, są podwyżki

Obrazek

Miały być obniżki cen byków, a zamiast tego zakłady podniosły ceny krów. Jedynie niektóre zakłady zdecydowały się na cięcia w przypadku byków - jak duże? Sprawdź! 

Dorota Kolasińska1 lutego 2022, 14:12

Zakłady zajmujące się skupem bydła mięsnego w ubiegłym tygodniu zapowiadały, że będą obniżać ceny byków. Owszem, niektóre się zdecydowały, ale obniżki są bardzo nieśmiałe. Na rynku obecnie rośnie zapotrzebowanie na krowy, co może mieć związek z tym, że konsumenci chętniej sięgają po fast foody z dowozem lub biorąc jedzenie na wynos, niż chadzają do restauracji, ze względu na pandemię. Wiadomo, że wołowina pochodząca z krów przeznaczona jest do produkcji hamburgerów w jednej z najpopularniejszych sieciówek. 

Zakłady dość solidarnie podniosły ceny krów w skupach, a są to podwyżki wcale niemałe, bo nawet o 0,5-1 zł/kg. W UE ceny krów od kilku miesięcy systematycznie rosły, teraz średnio rolnicy otrzymują 3,64 euro/kg w wadze poubojowej (powyżej 16 zł/kg). Stawki od ubiegłego roku wzrosły o 33%. Praktycznie wszędzie brakuje krów, to także wynika z dość dobrych cen mleka, przynajmniej na polskim rynku. Przy obecnych kosztach produkcji, to może nie rewelacja, ale zawsze jeden z powodów, żeby nie brakować stada. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 19,21 zł/kg, za byka w klasie O 18,77 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 18,29 zł/kg, a za klasę O 17,47 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 15,96 zł/kg, a w klasie O za około 15,90 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,32 zł/kg, jałówek 9,25 zł/kg, a za krowy 7,96 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)