StoryEditor

Ceny bydła: krów za mało, są podwyżki

Miały być obniżki cen byków, a zamiast tego zakłady podniosły ceny krów. Jedynie niektóre zakłady zdecydowały się na cięcia w przypadku byków - jak duże? Sprawdź! 
01.02.2022., 11:02h

Zakłady zajmujące się skupem bydła mięsnego w ubiegłym tygodniu zapowiadały, że będą obniżać ceny byków. Owszem, niektóre się zdecydowały, ale obniżki są bardzo nieśmiałe. Na rynku obecnie rośnie zapotrzebowanie na krowy, co może mieć związek z tym, że konsumenci chętniej sięgają po fast foody z dowozem lub biorąc jedzenie na wynos, niż chadzają do restauracji, ze względu na pandemię. Wiadomo, że wołowina pochodząca z krów przeznaczona jest do produkcji hamburgerów w jednej z najpopularniejszych sieciówek. 

Zakłady dość solidarnie podniosły ceny krów w skupach, a są to podwyżki wcale niemałe, bo nawet o 0,5-1 zł/kg. W UE ceny krów od kilku miesięcy systematycznie rosły, teraz średnio rolnicy otrzymują 3,64 euro/kg w wadze poubojowej (powyżej 16 zł/kg). Stawki od ubiegłego roku wzrosły o 33%. Praktycznie wszędzie brakuje krów, to także wynika z dość dobrych cen mleka, przynajmniej na polskim rynku. Przy obecnych kosztach produkcji, to może nie rewelacja, ale zawsze jeden z powodów, żeby nie brakować stada. 

21. maj 2024 00:05