Ceny bydła: mało na rynku, wzrosty w cenniku

To kolejny z rzędu tydzień wzrostów, zarówno cen w wadze poubojowej i wadze żywej. Pytanie - czy jest jakaś granica?
Sytuacja na rynku jest niezmiennie od kilku tygodni korzystna dla hodowców bydła. Ceny rosną we wszystkich kategoriach, zakłady podnoszą też notowania cen bydła w wadze żywej, co jednak zmienia się znacznie rzadziej niż ceny w wadze poubojowej. Niestety tragiczne informacje płynące z naszej wschodniej granicy zmieniają notowania giełdowe środków produkcji. Jeśli rolnicy mieli nadzieję, na zastopowanie podwyżek cen paliwa (blisko 8 zł/l), cen energii, gazu czy nawozów (nowe cenniki od piątku 11.03) i pasz (pszenica po 2000 zł/t) to dzisiaj ceny nawozów podane przez Anwil pobiły wszelkie możliwe rekordy. Koszty produkcji są dramatycznie wysokie i nie zapowiada się, żeby sytuacja się ustabilizowała.
Na rynku unijnym ceny wołowiny są również rekordowo wysokie, a średnie ceny za kg rosną z tygodnia na tydzień. W Niemczech, jak wynika z danych VZEG stawki za byki w klasie R wczoraj były na poziomie 5,35 euro/kg wbc (26,24 zł/kg). Przy obecnym kursie wymiany walut na poziomie 4,9 zł za 1 euro, ceny za kilogram wołowiny osiągają historyczny poziom. Polskie zakłady ubojowe podniosły ceny byków, jałówek i krów, jednak największy wzrost obserwowany jest w przypadku krów - na nie zapotrzebowanie jest bardzo wysokie.
- Kto ma krowy, ten ma złoto. Takich cen nigdy nie widziałem. Towaru nadal jest mało, a końca podwyżek nie widać - mówi pracownik skupu z południowej Polski. Z kolei rolnicy twierdzą, że za byki w klasie R niektóre zakłady płacą nawet 22 zł/kg w wbc. Takich cen nie zobaczymy w oficjalnych cennikach, ale w niektórych gospodarstwach owszem.
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 19,82 zł/kg, za byka w klasie O 19,24 zł/kg wbc.
Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 18,96 zł/kg, a za klasę O 18,22 zł/kg.
Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 17,64 zł/kg, a w klasie O za około 17,48 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11,42 zł/kg, jałówek 10,08 zł/kg, a za krowy 8,1 zł/kg.
Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!
dkol
Fot. Envanto elements
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Zamów nasz dodatek
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ