Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ceny nawozów dramatycznie rosną: saletra ostro w górę!

Obrazek

Ceny nawozów na światowych giełdach poszybowały w górę, w Polsce niestety również. Jakie podwyżki czekają rolników od piątku?

Dorota Kolasińska8 marca 2022, 12:06

Światowy rynek zbóż, paliw i nawozów zareagował bardzo nerwowo na sytuację związaną z wojną na Ukrainie. Ceny nawozów na światowych giełdach poszybowały w górę, jednak nie sposób się temu nie dziwić, bowiem Białoruś i Rosja odpowiadała za 20% światowych dostaw nawozów i komponentów do ich wytwarzania. Warto zdawać sobie sprawę, z tego, że na polski rynek z Białorusi przyjeżdżało 14% nawozów, a z Rosji 27%! To w sumie ponad 40% polskich dostaw tych surowców produkcyjnych. 

Wiadomo, że ceny nawozów (już i tak koszmarnie wysokie) wraz z podwyżką cen paliw, energii i gazu pójdą w górę. Ale dzisiejszego poranka krążący w mediach społecznościowych cennik Anwilu przyprawił niejednego rolnika o ból głowy. Mocznik w ostatnich dniach na giełdzie amerykańskiej wzrósł o 200 dolarów za tonę!

Anwil podał cennik, który ma obowiązywać od 11 marca, a z kolei na stronie AgroChem Puławy pojawił się komunikat "Uprzejmie informujemy, że cenniki umieszczone zostaną na stronie w terminie 11-14.03.2022. Do tego czasu zapraszamy do kontaktu z działem Telesprzedaż, który udzieli Państwu odpowiedzi na temat aktualnych cen nawozów." Niestety nie zwiastuje to nic dobrego... 

Z najnowszego cennika rozesłanego przez producenta nawozów z Włocławka do punktów sprzedaży wynika, że od 11 marca bardzo mocno wzrosną stawki za nawozy. Saletra amonowa ma kosztować aż 6100 zł/t, Canwil – z siarką i magnezem ponad 5100 zł/t. Niestety problem nie będzie dotyczył jedynie wysokiej ceny, bowiem Anwil ostrzega, że będą problemy w płynności dostaw. Saletra amonowa kosztowała jeszcze kilka dni temu 3 tys. zł. Niestety już zaczyna drożeć, a na grupach rolniczych pojawiła się panika. Ci, którzy kupili nawozy drogo parę tygodni temu, uniknęli gigantycznych podwyżek, jakie dopiero nadejdą. Daria Studzinska, rzecznik Anwilu, podała, że na wzrosty cen nawozów wpływają rosnące ceny gazu. 

Dopłaty do nawozów - dzisiaj zapadnie decyzja!

Dzisiaj KE poda komunikat w sprawie narzędzi łagodzących kryzys w branży rolniczej. W Polsce przygotowano już rozporządzenie i budżet na dopłaty do nawozów. Jednak warto zwrócić uwagę na proporcje - dopłaty do nawozów miałyby wynieść 500 zł/ha przy gruntach ornych i 250 zł/ha przy użytkach trwałych zielonych (częściową refundacją kosztów zakupu objęte byłyby nawozy kupione od 1 września do 15 maja). Tymczasem saletra amonowa zdrożała o bagatela 3 tys. zł w ciągu kilku dni. To jest kropla w morzu potrzeb.

Janusz Wojciechowski wczoraj wieczorem na TT poinformował, że "jutro KE przyjmie komunikat w sprawie wspólnych działań europejskich na rzecz bardziej przystępnej cenowo, bezpiecznej i zrównoważonej energii. Powinna wyraźnie przyznać, że sektor rolno-spożywczy boryka się z wyższymi kosztami produkcji, w tym nawozów, w czasie wojny na Ukrainie

Drogie są nawozy, paliwo, energia i gaz - będzie to miało gigantyczne przełożenie na inflację i kieszeń samego konsumenta. Żywność mocno zdrożeje. Wczorajsze ceny pszenicy pobiły historyczny rekord, to samo dzieje się w przypadku bydła, rzepaku i soi. 

oprac. dkol na podst. AgroChem/Anwil TT

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)