Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

5,5 mld zł – rekordowy przychód Mlekovity

Obrazek
Miniony rok, który upłynął nam pod sztandarem pandemii COVID-19, nie był łaskawy zarówno dla ludzi, jak i dla gospodarki. Jednakże, mimo wielu zawirowań i niepewnej sytuacji rynkowych, grupa Mlekovita zakończyła go z rekordowym przychodem 5,5 mld zł.
Dorota Kolasińska12 stycznia 2021, 16:46
Grupa jest liderem branży mleczarskiej na rynkach Europy Środkowo–Wschodniej i tę pozycję nieustannie umacnia. Tenże sukces związany jest z rosnącym eksportem produktów Mlekovity, przyjęciem odpowiedniej strategii biznesowej oraz z dokonywanymi inwestycjami. 

Jak wyglądał rekordowy rok 2020 w Grupie Mlekovita w liczbach?


Wartość eksportu wyniosła prawie 1,3 mld zł. 
Skup mleka przekroczył poziom 2,3 mld litrów!
Mlekovita sprzedaje swoje produkty w 167 krajach świata, do których trafia 35% wytwarzanych przez grupę produktów.
150 kontenerów z towarami mlecznymi Mlekovity CODZIENNIE trafia poza granice Polski.
Aż 60 mln l mleka, 8 tys. ton serów, 6 tys. ton masła, 10 tys. ton proszków mlecznych MIESIĘCZNIE trafia na rynki zagraniczne oraz rynek krajowy.
W ramach rządowego kontraktu z  Algierią Grupa jest światowym liderem w dostarczaniu odtłuszczonego mleka w proszku.

Dariusz Sapiński podkreśla, że za sukcesem firmy stoi monitorowanie rynku i odpowiednie reagowanie na jego potrzeby oraz zachodzące w nim zmiany oraz jak mówi – To także wynik konsekwentnie przeprowadzanych inwestycji, a także codziennej pracy 5 000 wykwalifikowanych pracowników przy ponad 180 liniach produkcyjnych w 21 zakładach produkcyjnych, w których przetwarzanych jest 8 milionów litrów najlepszego mleka dostarczanego przez 15 000 polskich rolników. Dzięki ich codziennym wysiłkom ponad 1 000 produktów mlecznych wytwarzanych w zakładach Mlekovity znanych jest nie tylko w Polsce, ale i 167 krajach świata. 

Jakie inwestycje poczyniono w Grupie Mlekovita? 


W roku 2020 MLEKOVITA postawiła na rozwój techniczny, technologiczny i produktowy, przeznaczając na te inwestycje 100 mln zł. 

Najwięcej środków przeznaczono na budowę mroźni wraz z magazynami i infrastrukturą w centrali w Wysokiem Mazowieckiem. 
W Pilicy uruchomiono pierwszą w Polsce linię technologiczną do produkcji batoników twarogowych. 
Zakład w Świeciu powiększył się o linię produkcyjną mleka zagęszczonego w tubkach i kajmaku. 

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na zwiększenie bezpiecznych zakupów w sieci. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów Grupa MLEKOVITA postawiła na nowe kanały sprzedaży i uruchomiła dwa sklepy internetowe: sba.com.pl  i mlekovitka.pl.

Pierwszy ze sklepów, sba.com.pl, oferuje artykuły o dużej zawartości białka. Z kolei mlekovitka.pl oprócz produktów własnych marki, świadczy także sprzedaż innego rodzaju artykułów spożywczych i przemysłowych. Dostawa zamówionych produktów jest możliwa na terenie całego kraju. Co więcej, dzięki możliwości zakupów online, klienci mają szerszy dostęp do nowości produktowych Mlekovity. W samym 2020 roku było ich nie mało, bo ponad 30.

Mlekovita rozwija się na wielu płaszczyznach


Grupa nie spoczywa na laurach i szeroko angażuje się w ochronę środowiska czy promowanie społecznej odpowiedzialności biznesu. Jedną z form takich lokat kapitału była budowa kotłowni gazowej i elektrociepłowni w filii w Trzebownisku na Podkarpaciu. Kolejnym wykonanym zadaniem było wybudowanie elektrociepłowni w zakładzie w Lubawie oraz nowej kotłowni gazowej w zakładzie w Morągu.
Podjęto także kroki w celu redukcji wykorzystywanych tworzyw sztucznych w opakowaniach aż o 100 tys. kg rocznie. Dotyczyły one m.in. zmniejszenia grubości folii w opakowaniach sera w plastrach czy wprowadzenie kubków z bezpośrednim nadrukiem etykiety dla jogurtu naturalnego. 

Dariusz Sapiński mówi, że w swojej działalności stara się wciąż podnosić  poprzeczkę, poprzez nowe inwestycje, podnoszenie jakości produktów czy reagowanie na zwiększone i coraz bardziej wymagające oczekiwania konsumentów z Polski i całego świata.

Grupę Mlekovita w tym roku czekają wyzwania, m.in.; panująca pandemia, rosnące koszty działalności, w tym związane ze wzrostem kosztów pracy i energii oraz niestabilny kurs złotego. 

Źródło: tygodnik–rolniczy.plPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)