StoryEditor

Rynek rzepaku: jest za zimno, rzepak kwitnie i drożeje

Na rynek rzepaku wpływ mają obecnie dwie siły, które działają przeciwstawnie. Zmniejszone zużycie do biopaliw, pod wpływem mniejszego zapotrzebowania na ropę naftową i niskich jej cen, przegrywa aktualnie z obawami o chłody, a nawet lokalne przymrozki.
07.05.2020., 14:05h

Rzepak kwitnie, ale jak zwykle o tym czasie, jakoś w tym roku nie widać ruchu owadów w łanie. Rośnie obawa o zapylenia, bo dla pszczół jest za zimno.

– Nawet na słodyszka nie musiałem jeszcze pryskać – mówi zaprzyjaźniony rolnik z Opolszczyzny i przesyła mi zdjęcie swojego kwitnącego łanu. Wyraźnie widoczne są tam ścieżki technologiczne, co nie jest zjawiskiem zwyczajnym o tej porze. Zwykle, gdy rzepak kwitnie to z oddali widoczny jest jedynie równomierny płaszcz ukwiecenia. Moje obawy o rzadsze w tym roku rzepaki potwierdza jeden z przedstawicieli firmy skupowej.

– Jechałem samochodem do domu i rzepak był tak rzadki, że wśród kwiatów widziałem zielone łodygi. Jakbym stanął pewnie zobaczyłbym także ziemię – mówi.

Szybkie wykształcenie pąków jakie miało miejsce w tym roku, uszkodzenia pędów spowodowane przymrozkami kwietniowymi, widmo suszy, teraz chłody w okresie zapyleń i kolejno temperatury bliskie zero, a może poniżej kreski zapowiadane na „zimnych ogrodników” powodują, że rzepak drożeje.

Dodatkowym impulsem do wzrostów ceny jest zmniejszenie prognoz Strategie Grains dotyczące zbiorów rzepaku w UE z 17,6 do 17 mln ...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 22:26