StoryEditor

Rzepak: rynek cierpliwie czeka na rozpoczęcie żniw i spogląda na soję, ropę i oleje

Przy braku dostaw z nowych zbiorów, których już przetwórcy spodziewali się w pierwszej dekadzie lipca, na rynku rzepakowym jest jednak wyjątkowo spokojnie. Dzieje się tak pomimo, że potrzebny jest już olej, a rzepak wciąż nie jedzie. 
09.07.2020., 14:07h

Wciąż pojawiają się nowe szacunki zbiorów, obawy o plony i jakość, tym bardziej nerwowo reagują giełdy wzrostami cen. Na to czy te niezłe ceny będą trwałe i jak długi czas będzie na decyzje o sprzedaży wpłynie wiele czynników. Warto im się przyglądnąć bliżej.

 

IGC (Międzynarodowa Rada Zbożowa) w najnowszym raporcie szacuje, że światowa produkcja soi w sezonie 2020/21 może osiągnąć szczyt 364 mln t, co stanowi wzrost o 8% rok/roku. Ponieważ wzrost konsumpcji prawdopodobnie przyspieszy, przewiduje się, że zapasy wzrosną tylko nieznacznie, a zapasy eksporterów będą się zmniejszać. Prognozowany wolumen obrotu wzrośnie o 3% r/r. Amerykański rynek soi jest pod wyraźnym pogodowym wpływem. Soja osiąga najwyższy poziom od czterech miesięcy z powodu upałów w USA. Handlowcy obawiają się, że pogoda może zagrozić plonom. Dodatkowo rynki otrzymały wsparcie ro popytu z Chin. Oczekuje się, że przywrócenie hodowli świń w Chinach i wzrost produkcji mięsa drobiowego zwiększy wykorzystanie śruty sojowej jako paszy w nadchodzącym roku gospodarczym. W roku gospodarczym 2020/21 przewiduje się, że import soi wyniesie 91 milionów ton. Nato...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 13:38