StoryEditor

Rynek rzepaku: dużo zależności, a ceny stoją

Na rynek rzepaku wpływa obecnie kilka przemiennie działających sił. Korekty produkcji rzepaku w UE. Wzrosty zbiorów soi na świecie i zniesienie cła na eksport oleju palmowego w Malezji.
18.06.2020., 13:06h

Analitycy Europejskiego Stowarzyszenia Handlu COCERAL skorygowali w dół prognozę produkcji rzepaku w UE (ciągle jeszcze z uwzględnieniem Wielkiej Brytanii) do 16,5 mln ton (16,9 mln ton w 2019 r.) Obniżenie szacunków miało miejsce głównie ze względu na spodziewane zmniejszenie spodziewanych zbiorów w Niemczech, Francji, Rumunii i Wielkiej Brytanii właśnie. KE szacuje, że  unijne plony rzepaku bedą niższe o 5,9% w stosunku do średniej z ostatnich 5 lat i o 2% niższe niż przed rokiem.

 

W najnowszym raporcie eksperci IGC przewidują, że światowa powierzchnia uprawy soi w sezonie 2020–21 wyniesie 363 miliony ton. W porównaniu z ubiegłym rokiem produkcja wzrośnie o 27 milionów ton. 

 

Brazylijska państwowa agencja zamówień publicznych podniosła swoje zbiory soi w sezonie 2019/20 ze 120,33 miliona ton do rekordowej ilości 120,4 miliona ton. Nic dziwnego, że Brazylia eksportuje soję na potęgę. Jak podano, w pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. przez port Paranagua wyeksportowano 9,6 mln ton soi (+ 33% r/r). Port Paranagua, który jest drugim portem Brazylii pod względem eksportu produktów rolnych tylko w maju załadował 1,95 mln ton soi, co jest prawie 2...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 17:52