Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Rynek zbóż: nie pracują redlery, nie zmieniają się ceny

Obrazek

Spadki cen pszenicy na światowym rynku powodują, że zaczynają się telefony z pytaniami, ale ruch w skupach jest jeszcze niewielki. Wciąż nie słychać w elewatorach szumiących redlerów bo rolnicy przyzwyczaili się do wyższych propozycji i po ostatnich korektach nie są skorzy do sprzedaży.

dr Juliusz Urban14 stycznia 2022, 08:14

W pierwszym pełnym tygodniu nowego roku, nieco większy ruch zaczął się z telefonami. – Rolnicy dzwonią, pytają o ceny i odpowiadają, ze się zastanowią i jak na razie nie wracają. Aż dziwnie tak, gdy redlery na magazynie nie szumią – usłyszałem od skupującego zboża.

– Na ceny nikt nie poradzi, a rolnicy zboże sprzedać muszą choćby w części. Od następnego tygodnia spodziewamy się nieco większego ruchu – mówi inny handlowiec.  Skupujący zwracają uwagę, że także zainteresowanie przetwórców jest nie za wielkie, ci czekają na większe obniżki cen i zjadają swoje zapasy.

Także większe firmy handlowe nie chcą kupować zbyt dużo, bo mogą zostać z drogo kupionym towarem. Rynek zaczyna się klinczować, sprzedający nie chcą sprzedawać, kupujący obawiają się kupować. – Po umocnieniu się złotego i niechęci do sprzedaży u naszych rolników zaczynamy już kupować pszenicę z dużych gospodarstw w Niemczech – mówi nam handlowiec operujący na ścianie zachodniej. Rzeczywiście złotówka się umocniła i za jedno euro płacimy już tylko 4,53 zł, co wspomaga ruch importowy a utrudnia eksport. – Nie mamy jak się wcisnąć z naszymi ofertami na międzynarodowych przetargach, bo nasza pszenica przeliczona na dolary kosztuje ok. 330 USD/t w porcie, a fracht z naszych portów też jest droższy niż np. z Francji, czy nawet z Niemiec – słyszę od handlowca z północy Polski.

Na drogą i mniej atrakcyjną na światowym rynku pszenicę narzekają także amerykanie, którzy w styczniowym raporcie USDA zmniejszyli znacznie oczekiwania co do eksportu swojej pszenicy. W konsekwencji pomimo niższych zbiorów podnoszą zapasy końcowe na sezon 2021/22. Zresztą rosnące zapasy dotyczą całej światowej pszenicy, bo przy stabilnej produkcji spadają prognozy zużycia i eksportu. Ten ostatni jest korygowany głównie pod wpływem 1 mln t redukcji rosyjskiego eksportu, który jest tylko w połowie równoważony przez wzrost eksportu pszenicy z UE.

To ostatnie mogłoby cieszyć, ale niestety naszej aktywności nie widać. W pierwszej połowie roku z naszych portów wypłynęło 0,5 mln t pszenicy mniej niż w roku ubiegłym, a do 09.01.2022 r. w unijnym eksporcie do krajów trzecich, z wynikiem 854 tys. t  jesteśmy nadal dopiero na siódmym miejscu w rankingu. Na czele którego właśnie znów usadowiła się Francja, wyprzedzając na początku stycznia Rumunię. Trzecie są Niemcy, z którymi w zeszłym roku rywalizowaliśmy o tę pozycję.

Choć w ostatnich dniach w notowaniach na Matifie mamy spadki, bo w czwartek w konsekwencji kolejnych obniżek o 5,5 euro/t pszenica na marzec kosztowała 265,75 euro/t, to krajowy rynek nie reaguje.

Niestety pracujący w Polsce eksporterzy aktualnie kupują pszenicę, którą zakontraktowali zdecydowanie wcześniej, bo na kolejne terminy nie mają nowych kontraktów. Eksporterzy oferują za pszenicę już 12801300 zł/t i nie wszyscy z nich są na równi zainteresowani pszenicą więc ruch w portach  jest niewielki.

Spadki cen światowych powodują, że w naszym kraju dostawcy jeszcze się nie decydują na sprzedaż i ruch w skupach jest niewielki. W efekcie ceny krajowe obniżyli tylko płacący dotychczas powyżej 1300 zł, a średnia spadła dosłownie o kilka złotych. I tak najczęściej za pszenicę konsumpcyjną proponowane są stawki 1160–1330 zł/t.

Pszenica paszowa zatrzymała się z cenami, choć nawet nieliczne ruchy w cennikach powodują rozjeżdżanie się widełek. Firmy skupowe najczęściej proponują 1100–1300 zł/t.

Pszenżyto utrzymuje wysokie ceny, jednak 1200 zł/t już nie znajdziemy. Eksporterzy proponują tylko 1180 zł/t w porcie, a skupy w kraju płacą 9901150 zł/t

Ciekawe jest, że do góry idzie jęczmień, średnia cena wzrosła w ciągu tygodnia o 15 zł/t i wynosi już 1039 zł/t. W dalszym ciągu jednak rozkład ofert jest bardzo duży płaci się zarówno  940 zł/t jak i 1200 zł/t, ta ostatnia cena jest wystawiana u skupującego na północy kraju. Najczęściej jednak jęczmień można sprzedać po 950–1050 zł/t.

Nie rusza się z cenami żyto, bo na 970 zł/t spadła cena w portach. Pomimo, że w kraju odczuwa się brak żyta i skupujący nadal płacą 900–1100 zł/t, a młynarze 1050–1200 zł/t, to pod wpływem przygasającego eksportu rośnie premia za jakość żyta konsumpcyjnego.

Kukurydza jak stanęła z cenami, tak stoi. W kraju kukurydza jest skupowana  nadal po 960–1080 zł/t, a zgromadzoną w rękawach kukurydzę mokrą można sprzedać po 740–800 zł/t.  Natomiast po obniżkach w portach eksporterzy proponują 1070–1080 zł/t.

Owies jest coraz bardziej poszukiwany i nawet za owies paszowy bez gęstości niektórzy skupujący proponują 950 zł/t. Generalnie na rynku obowiązują ceny 750–900 zł/t.

Tutaj zobaczysz ceny skupu w kraju!

Juliusz Urban Fot. archiwum taPPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)