StoryEditor

Rynek zbóż: nie pracują redlery, nie zmieniają się ceny

Spadki cen pszenicy na światowym rynku powodują, że zaczynają się telefony z pytaniami, ale ruch w skupach jest jeszcze niewielki. Wciąż nie słychać w elewatorach szumiących redlerów bo rolnicy przyzwyczaili się do wyższych propozycji i po ostatnich korektach nie są skorzy do sprzedaży.
13.01.2022., 12:01h

W pierwszym pełnym tygodniu nowego roku, nieco większy ruch zaczął się z telefonami. – Rolnicy dzwonią, pytają o ceny i odpowiadają, ze się zastanowią i jak na razie nie wracają. Aż dziwnie tak, gdy redlery na magazynie nie szumią – usłyszałem od skupującego zboża.

– Na ceny nikt nie poradzi, a rolnicy zboże sprzedać muszą choćby w części. Od następnego tygodnia spodziewamy się nieco większego ruchu – mówi inny handlowiec.  Skupujący zwracają uwagę, że także zainteresowanie przetwórców jest nie za wielkie, ci czekają na większe obniżki cen i zjadają swoje zapasy.

Także większe firmy handlowe nie chcą kupować zbyt dużo, bo mogą zostać z drogo kupionym towarem. Rynek zaczyna się klinczować, sprzedający nie chcą sprzedawać, kupujący obawiają się kupować. – Po umocnieniu się złotego i niechęci do sprzedaży u naszych rolników zaczynamy już kupować pszenicę z dużych gospodarstw w Niemczech – mówi nam handlowiec operujący na ścianie zachodniej. Rzeczywiście złotówka się umocniła i za jedno euro płacimy już tylko 4,53 zł, co wspomaga ruch importowy a utrudnia eksport. – Nie mamy jak się wcisnąć z na...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 08:56