StoryEditor

Żniwa w Rosji i na Ukrainie

Dla cen na rynkach wewnętrznych Unii Europejskiej istotne są dane dotyczące zbiorów zbóż w Rosji, bo to głównie z nią rywalizują europejscy eksporterzy. Dla rynku oleistych ważne są bieżące doniesienia o zbiorach rzepaku na Ukrainie, która jest największym dostawcą do UE, a import w tym sezonie musi być tak samo duży jak rok temu.
05.08.2020., 09:08h

Dotychczasowe informacje dochodzące z Rosji i Ukrainy wskazują na wysokie zbiory zbóż w Rosji, co nie jest dobrym sygnałem dla europejskiego rynku. Korzystniejsze natomiast dla cen rzepaku, napływają doniesienia z Ukrainy, gdzie rzepaku będzie w tym roku mniej.

 

Żniwa w Rosji

Według danych Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej na dzień 4 sierpnia 2020 r. w Rosji wymłócono już 37,5% całkowitego areału zbóż i roślin strączkowych. Skoszona dotąd powierzchnia wynosi 18,0 mln ha. W wyniku tegorocznej kampanii żniwnej osiągnięto średni plon 3,48 t/ha i uzyskano 62,7 mln ton ziarna.

 

Największe zaawansowanie żniw jest w pszenicy, zebrano już 13,8 mln ha, czyli 47,0% całkowitej powierzchni zasiewów. Plonuje ona średnio 3,67 t/ha i Rosja ma już zebrane 50,8 mln ton tego zboża.

 

Znacznie mniejsze obszary stanowi jęczmień, którego wymłócono 2,7 mln ha, i jest to 31,7% powierzchni zasiewów. Średnia dotychczasowa wydajność wyniosła 3,24 t/ha i zebrano 8,8 mln ton ziarna jęczmienia. 

 

Co ciekawe mniejsze jest zaawansowanie zbiorów rzepaku, którego skoszono jedynie 257,5 tys. ha (17,3% powierzchni). Przy średnim plonie 2,31 t/ha zebran...

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 19:25