StoryEditor

Żniwa pszenicy niemal równocześnie z rzepakowymi

Pomimo tego, że część rolników wciąż zbiera z pól rzepak, na Opolszczyźnie niemal równocześnie zaczynają się żniwa pszenicy.
29.07.2020., 14:07h

Upalna pogoda sprawiła, że zboże na południu kraju w większości dojrzało, ale w zbiorach co rusz przeszkadzają deszcze. Ponieważ w wielu rejonach pojawiają się nagłe opady gradu, rolnicy spieszą się ze zbiorem. Niestety duża część ziarna jest jeszcze zielona.

Rolnicy, którzy mają suszarnie, robią z nich użytek i uciekają przed ulewami, które powodują także pogorszenie liczby opadania.
Inne parametry jakościowe i plony są na razie zadowalające.

Jest dobra gęstość i wysokie białko, choć zapewne będą to takie tradycyjne polskie żniwa, kiedy zboże jest różne.

 

Będzie ziarno do wykorzystania na paszę i takie o bardzo dobrych parametrach konsumpcyjnych. Na szczęście dotychczas opady nie narobiły za bardzo bałaganu na polach, ale co dzień słyszymy o kolejnych ulewach i nawałnicach, jak ta fala gradu, która przeszła dziś w nocy pasem od Opolszczyzny po łódzkie.

A przecież w centrum i na północy Polski żniwa dopiero startują.

 

Mariusz Drożdż

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 17:39