Reklama zniknie za 11 sekund

Bezstopniówka w sadzie

Obrazek

Deutz-Fahr nieustannie poszerza i modernizuje paletę oferowanego sprzętu. Przykładem tego może być nowa seria ciągników sadowniczych 5DS wyposażonych w bezstopniowe przekładnie TTV.

Jan Beba28 stycznia 2019, 06:00
Nowe ciągniki sadownicze wykorzystując do napędu 3- i 4-cylindrowe silniki Famotion. Gama produktów obejmuje 5 traktorów o mocy od 88 do 113 KM. Jednostki napędowe spełniają normy emisji spalin Euro IIIb, dzięki zastosowaniu systemy EGR i DOC.

Przeprojektowano układ chłodzenia silnika. Wyposażono go także w nowy wentylator o nazwie eVisco, który sterowany jest elektrycznie. Pozwala to na bezstopniową regulację obrotów.
Największe zmiany widać jednak w układzie przeniesienia napędu, gdzie producent zastosował bezstopniową przekładnię.

Skrzynia SDF T 5300 CVT ma dwa zakresy prędkości. Pierwszy z nich - polowy pozwala na jazdę z prędkością od 0 do 22,8 km/h, drugi szosowy od 22,8 do 40 km/h. Co ciekawe maksymalna prędkość jazdy osiągana jest przy zredukowanych obrotach silnika, wynoszących zaledwie 1650 obr./min, co przekłada się na oszczędności ON. Przekładnia może pracować w jednym z 3 trybów – Manual, Auto czy WOM. Za zmianę kierunku jazdy odpowiada elektrohydrauliczny rewers.
Hydraulika ciągnika zasilana jest pompą load sensing o maksymalnym wydatku 100 l/min. Olej może zasilać do 5 par gniazd obsługiwanych elektronicznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu traktorzysta może dla każdej pary regulować wydatek czy czas otwarcia zaworów. Tylny podnośnik sterowany elektrycznie ma udźwig 2,5 tony.


Kabina nowych modeli 5 DS TTV  ma tylko 4 słupki. Wąskie elementy konstrukcji oraz zaokrąglone szyby sprawiają, że widoczność w każdym kierunku jest bardzo dobra.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)