StoryEditor

Bezstopniówka w sadzie

Deutz-Fahr nieustannie poszerza i modernizuje paletę oferowanego sprzętu. Przykładem tego może być nowa seria ciągników sadowniczych 5DS wyposażonych w bezstopniowe przekładnie TTV.
27.01.2019., 22:01h
Nowe ciągniki sadownicze wykorzystując do napędu 3- i 4-cylindrowe silniki Famotion. Gama produktów obejmuje 5 traktorów o mocy od 88 do 113 KM. Jednostki napędowe spełniają normy emisji spalin Euro IIIb, dzięki zastosowaniu systemy EGR i DOC.

Przeprojektowano układ chłodzenia silnika. Wyposażono go także w nowy wentylator o nazwie eVisco, który sterowany jest elektrycznie. Pozwala to na bezstopniową regulację obrotów.
Największe zmiany widać jednak w układzie przeniesienia napędu, gdzie producent zastosował bezstopniową przekładnię.

Skrzynia SDF T 5300 CVT ma dwa zakresy prędkości. Pierwszy z nich - polowy pozwala na jazdę z prędkością od 0 do 22,8 km/h, drugi szosowy od 22,8 do 40 km/h. Co ciekawe maksymalna prędkość jazdy osiągana jest przy zredukowanych obrotach silnika, wynoszących zaledwie 1650 obr./min, co przekłada się na oszczędności ON. Przekładnia może pracować w jednym z 3 trybów – Manual, Auto czy WOM. Za zmianę kierunku jazdy odpowiada elektrohydrauliczny rewers.
Hydraulika ciągnika zasilana jest pompą load sensing o maksymalnym wydatku 100 l/min. Olej może zasilać do 5 par gniazd obsługiwanych elektronicznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu traktorzysta może dla każdej pary regulować wydatek czy czas otwarcia zaworów. Tylny podnośnik sterowany elektrycznie ma udźwig 2,5 tony.


Kabina nowych modeli 5 DS TTV  ma tylko 4 słupki. Wąskie elementy konstrukcji oraz zaokrąglone szyby sprawiają, że widoczność w każdym kierunku jest bardzo dobra.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 12:36