Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Podwyżka cen paliw: KRIR chce zmian w zwrocie akcyzy dla rolników

17.07.2017

Drukuj

Podwyżka cen paliw: KRIR chce zmian w zwrocie akcyzy dla rolników

Artykuł dostępny

Poszło o procedowany już w Sejmie poselski projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych który przewiduje wprowadzenie opłaty drogowej – nowej dopłaty do cen wszystkich rodzajów paliw.

r e k l a m a– W ten sposób Prawo i Sprawiedliwość ratuje prujący się budżet. Nowa danina ma zapewnić nawet 5 mld zł wpływu rocznie. Podwyższenie opłaty paliwowej ma według przedstawicieli partii rządzącej nastąpić jak najszybciej. Projekt złożyła grupa posłów PiS, a nie rząd. W ten sposób skróci się jego droga legislacyjna i ominie konsultacje – tłumaczy poseł Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wzrost opłaty paliowej o 20 gr. spowoduje zwiększenie ceny benzyny o ok. 20 gr na litrze. Natomiast cena oleju napędowego i LPG wzrośnie nawet o 25 gr. - To niemiła niespodzianka dla rolników, którzy szykują się do żniw – dodaje poseł Sawicki.

Izby rolnicze działają


W sprawie podwyżek cen paliwa interweniował już w resorcie rolnictwa samorząd rolniczy. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zrekompensowanie rolnikom kosztów wprowadzenia nowej ustawy. Izby zaproponowały zwiększenie limitu z 86 l do 110 l, do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

– Projekt w/w ustawy przewiduje, że stawka opłaty wyniesie początkowo 200 zł za 1000 litrów paliwa, czyli 20 groszy od litra paliwa bez podatku VAT. Potem stawka opłaty drogowej ma być waloryzowana co rok o wskaźnik inflacji. Planowane po wprowadzeniu ustawy w życie zmiany sprawią, że ceny paliwa odbiją się na cenach wszystkich usług – m.in. transportu, żywności, a także dotkną bezpośrednio rolników, którzy za zakup paliwa do produkcji rolnej na każdy 1 ha będą musieli wydać ok. 21,5 zł więcej niż dotychczas, co pogorszy opłacalność produkcji rolnej – napisał Wiktor Szmulewicz w piśmie do Krzysztofa Jurgiela.

Samorząd rolniczy wielokrotnie wnosił o zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, jak również postulował o zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych. W świetle planowanych zmian, zdaniem samorządu rolniczego jest to konieczne, dlatego Zarząd KRIR wniósł jak na wstępie.

Nowe wnioski od 1 sierpnia br.


Kolejny termin składania wniosków o zwrot części akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego będzie można składać od 1  sierpnia do 31 sierpnia. Rolnicy oprócz wniosku muszą wykazać się fakturami VAT (lub ich kopiami) potwierdzającymi zakup oleju napędowego do produkcji rolnego w okresie od 1 lutego 2017 r., do 31 lipca 2017 r.    wk
Fot. Czekała

CZYTAJ TAKŻE:

Paliwo droższe o 25 gr/l? Projekt ustawy jest już w Sejmie!

Uwaga rolnicy! Na stacji kupicie tylko 480 litrów ON!

Przeczytaj więcej w wersji premium

article icon

Co wysiać po wymokniętych oziminach?

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii