Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Co ile kosztuje?>

Rynek drobiowy może nas zaskoczyć

Obrazek

Chociaż rosnące od kilku tygodni ceny budzą podejrzenia wśród rolników, którzy spodziewają się nagłego ich załamania, wygląda na to, że obecny trend jeszcze się utrzyma. Co na to ubojnie?

Aneta Lewandowska22 marca 2017, 12:30

Mało żywca

Ubojnie są zaniepokojone małą ilością dostarczanych brojlerów. Kolejne ogniska zjadliwej grypy ptaków H5N8 pojawiają się w większości regionów. Coraz więcej ferm jest likwidowanych, a przez to pogłębia się deficyt mięsa na rynku. 


Polska jako europejska potęga drobiarstwa z tygodnia na tydzień jest w gorszej sytuacji – cały łańcuch żywnościowy dotyka problem szalejącej choroby.

Maksymalna stawka wyższa

Mimo zeszłotygodniowych prognoz, że sytuacja na rynku ulegnie zmianie, ceny podniosły się w miejscach, gdzie stawki były najniższe. Z uwagi na braki w dostawach średnia cena skupu w kraju wzrosła o 3 grosze do 3,48 zł za kg żywca (średnie notowanie sprzed tygodnia wyniosło 3,45 zł/kg).


Maksymalna stawka w tym tygodniu wzrosła o 10 gr i na dzisiaj (22.03.17 r.) wynosi 3,80 zł/kg.

Skup jaj  – bez zmian

Ceny jaj spożywczych z chowu klatkowego nie zaskakują w tym tygodniu.
Trend zwyżkowy, który pojawił się przed tygodniem, teraz stanął w miejscu. 

Przedstawiciele firm skupujących nie prognozują ani spadków, ani podwyżek – jak wynika z naszej sondy, stawki pozostaną na niezmienionym poziomie aż do Świąt.

Jeśli te przypuszczenia okażą się prawdą, także na rynku jaj ten rok okaże się wyjątkowy – zazwyczaj przed Wielkanocą obserwuje się spadki. Średnio dzisiaj za jaja XL skupujący płacą 0,32 zł/szt., za jaja L 0,28 zł/szt., za M 0,26 zł/szt., a za S 0,18 zł/szt.    al
Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)