Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Polska szóstym producentem jaj w UE! Ile mamy kur nieśnych?

Obrazek

Jak podaje Bank PKO BP Polska odpowiada za produkcję 9% europejskich jaj. Krajowa produkcja wyniosła 11,74 mld szt.! Produkcja się zmienia, a na koniunkturę na rynku ma wpływ wiele czynników.

Dorota Kolasińska16 kwietnia 2022, 14:18

Z blisko 12 mld jaj 85% stanowią jaja konsumpcyjne, reszta to jaja wylęgowe. Najwięcej jaj w UE produkuje Francja, Niemcy, Hiszpania i Włochy.

Produkcja średniorocznie w Polsce od 2012 r. rośnie o 3,4%, jedynie w 2020 r. nastąpił spadek produkcji.

- Spadek był wynikiem zmniejszonego popytu – mniejsze zapotrzebowanie w sektorze HoReCa (restrykcje z uwagi na COVID-19), przy tylko nieznacznym wzroście konsumpcji w gospodarstwach domowych – podaje Mariusz Dziwulski w raporcie z rynku jaj. Dodatkowo w 2020 r. spadło pogłowie kur nieśnych przez grypę ptaków do 48,7 mln szt., co wpłynęło na ograniczenie produkcji jaj.

Wg. IERiGŻ-PIB spadek mógł sięgnąć nawet 10%. Drożejące pasze wpłynęły niekorzystnie na opłacalność produkcji, co niestety w dalszej perspektywie nie wróży nic dobrego w obecnym roku. KE prognozuje, że unijna produkcja jaj w 2022 r. zwiększy się o 1,5%. Z analizy sektorowej wynika także, że Polska jest największym producentem jaj z chowu klatkowego w UE (76%), gdzie średnio około 46% stad jest utrzymywanych w klatkach. Zakaz tego typu chowu może nastąpić po 2027 r. Prognozuje się, że niezależnie od tych wymogów sporą presję na hodowcach wywrą sieci handlowe i konsumenci.

- Jest to też istotna kwestia z punktu widzenia konkurencyjności sektora w warunkach wprowadzenia Zielonego Ładu w rolnictwie, który w premiuje zwiększony dobrostan zwierząt. Warto podkreślić, że wiele krajów dąży do likwidacji chowu klatkowego w ramach przepisów krajowych – np. Czechy zdecydowały się na odejście od chowu klatkowego do 2027, przy ponad 60-proc. udziale tego systemu w obecnej strukturze chowu kur – podkreśla Dziwulski.

Oprac. dkol na podst. Bank PKO BP

Fot. Envato elementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)