Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Forum Rolników i Agrobiznesu>

Artur Balazs: To bardzo szkodząca polityka, prowadząca do drożyzny!

 

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu mieliśmy okazję poruszyć wiele ciekawych dla rolników zagadnień. Na temat nowej polityki rolnej rozmawiał Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska z Arturem Balazsem, byłym ministrem rolnictwa i Przewodniczącym Kapituły EFRWP, ale przede wszystkim rolnikiem.

Dorota Kolasińska30 listopada 2022, 14:44

Sytuacja geopolityczna związana z trwającą wojną w Ukrainie powoduje komplikacje na wielu rolniczych rynkach, także zbożowym. Artur Balazs, były minister rolnictwa, Przewodniczący Kapituły EFRWP podkreślił, że niepokoi go nie tylko sytuacja w Ukrainie, ale także sytuacja polityczna w naszym kraju oraz najbliższa perspektywa finansowa związana z wdrażaniem WPR.

- Jednym z najbardziej niepokojących elementów są decyzje o przesunięciu między sektorami, a więc między II a I filarem. Martwię się o tych, którzy chcą się rozwijać, muszą inwestować i muszą mieć pomoc. Obcięcie funduszy na inwestycje to bardzo zły scenariusz i przesunięcie tych funduszy do dopłat bezpośrednich, które dzisiaj nie mają już absolutnie takiego znaczenia, jak miały jeszcze 10 lat temu – mówił A. Balazs. Według byłego ministra obecna polityka nie jest ukierunkowana na to aby rozwijać w kraju produkcję rolną.

- Pomoc, która jest kierowana do rolników, de facto trafia do tych małych rolników, w dużej części tych nie produkujących w ogóle na rynek. Ci więksi natomiast, którzy na rynek produkują, są za to karani. Mówię między innymi o pomocy nawozowej, która została skierowana do rolników, którzy nawozów w ogóle nie kupują – wymienił przykład minister Balazs.

Jeżeli jesteś ciekawy przebiegu całej rozmowy z byłym ministrem rolnictwa i rolnikiem prowadzącym aktywnie duże gospodarstwo obejrzyj cały wywiad!Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)