StoryEditor

Parlament Europejski głosuje dziś nad nowymi wymogami dotyczącymi opakowań żywności – "albo nadają się do recyklingu, albo odejdą do lamusa!"

Od 2030 roku wszystkie opakowania powinny nadawać się do recyklingu, a jeśli nie – odejść do lamusa. Taki jest cel rozporządzenia, nad którym głosuje dziś Parlament Europejski.
24.04.2024., 14:23h

Nie tylko dynamicznie rozwijająca się sprzedaż wysyłkowa pogłębiła problem odpadów. Supermarkety również używają wielu plastikowych opakowań, które w rzeczywistości nie są potrzebne. Do tego dochodzą opakowania ponadgabarytowe, które są zapełnione tylko do połowy. Czy wiesz, że obywatel Unii Europejskiej zbiera każdego roku 189 kg opakowań z tworzyw sztucznych, szkła, czy tektury. Liderem są Niemcy. Na jednego mieszkańca przypada tam aż 225 kg.

UE chce teraz ograniczyć góry odpadów opakowaniowych za pomocą surowych przepisów. Tym samym Parlament Europejski ma sfinalizować odpowiednią ustawę dziś 24 kwietnia br. Nowe rozporządzenie zastąpi prawie 30-letnią dyrektywę i będzie stopniowo wchodzić w życie już od przyszłego roku. Inne przepisy mające na celu wyeliminowanie mentalności wyrzucania - takie jak prawo do naprawy uszkodzonych lub wadliwych towarów - również zostaną przyjęte w ciągu tygodnia.

Jakie zmiany w sprawie opakowań?

Według programu informacyjnego Tagesschau, ilość odpadów opakowaniowych ma spaść o 15% do 2040 r. A już od 2030 roku wszystkie opakowania powinny nadawać się do recyklingu.

Systemy kaucji za jednorazowe plastikowe butelki lub aluminiowe puszki, które obowiązują od dawna w Niemczech, zostaną wprowadzone w całej UE - z wyjątkami dla firm zajmujących się sprzedażą wysyłkową. Z drugiej strony, niektóre opakowania jednorazowe mają zostać całkowicie zakazane, takie jak plastikowe saszetki z ketchupem lub małe dozowniki szamponu. W przyszłości owoce i warzywa ważące mniej niż 1,5 kg nie będą już mogły być sprzedawane w jednorazowych plastikowych opakowaniach.

Natomiast drewniane opakowania, w których przechowywany jest ser Camembert oraz papierowe torebki na sól lub pieprz będą mogły pozostać.

Nowe wartości graniczne dla PFAS

Według Tagesschau, nowe rozporządzenie reguluje również stosowanie szkodliwych substancji w opakowaniach, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Tak zwane PFAS to per- i polifluoroalkilowe lub bisfenol A, które sprawiają, że opakowania żywności wykonane z papieru i tektury są ognioodporne lub wodoodporne. PFAS mogą negatywnie wpływać na płodność. W związku z tym planowane są nowe wartości graniczne.

 

Oprac. na podstawie www.topagrar.com

Fot. Shutterstock

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. maj 2024 05:45