StoryEditor

Experience Centre w Psarach Małych otwarte

Dzisiaj w Psarach Małych koło Wrześni w Wielkopolsce odbyło się oficjalne otwarcie Experience Centre, które umieszczone zostało przy fabryce kolczyków Allflex należącej do MSD Animal Health. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka i MSD Animal Health podpisały kartę współpracy.
24.04.2024., 15:59h
image
Dzisiaj w Psarach Małych koło Wrześni w Wielkopolsce odbyło się oficjalne otwarcie Experience Centre, które umieszczone zostało przy fabryce kolczyków Allflex należącej do MSD Animal Health. 
FOTO:
Otwarte dzisiaj Experience Centre ma służyć głównie w celach edukacyjnych. Jego właściciel MSD Animal Health chce w tym miejscu prezentować swoje innowacyjne rozwiązania w zakresie między innymi identyfikacji zwierząt, monitoringu, zarządzania stadem itp.

Firma ma swoją siedzibę w 150 krajach na świecie. W Polsce oprócz Psarów Małych mieszczą się także w Warszawie. Produkcja kolczyków Allflex rozpoczęła się w 2004 roku w Swarzędzu od małej firmy zatrudniającej 20 pracowników. Przy użyciu tylko 7 maszyn produkowano kolczyki głównie na rynek polski. Od 2011 roku przeniesiono produkcję do nowocześniejszej i bardziej zautomatyzowanej fabryki, i pozostała ona w obecnej lokalizacji do dzisiaj. Na tę chwilę fabryka zatrudnia około 200 pracowników i produkuje około 400 milionów kolczyków rocznie, co stanowi 15% globalnego zapotrzebowania – powiedziała Regina Holzbauer, lider globalnego zespołu ds. produkcji, MSD Animal Health.

Firma Allflex specjalizuje się między innymi w produkcji kolczyków TST. Służą one do pobierania próbek tkanek ucha podczas kolczykowania zwierzęcia. Można w ten sposób przeanalizować laboratoryjnie próbkę od kolczykowanej krowy. Jest to przydatne w przypadku badania choroby w stadzie lub może być użyte jako narzędzie do genotypowania.

Założeniem współpracy MSD Animal Health i PFHBiPM mają być wspólne plany szkoleniowe i edukacyjne skierowane do hodowców bydła. MSD Animal Health oprócz hodowców chce także edukować lekarzy weterynarii, studentów oraz uczniów szkół kierunków rolniczych i weterynaryjnych. Pierwsze szkolenia dla uczniów Technikum Weterynaryjnego we Wrześni odbyły się już w marcu br. 

Nowoczesna ekspozycja

Na ekspozycji znajdują się najnowsze technologie wyprodukowane przez firmę. Między innymi możemy dowiedzieć się jak działa system SenseHub służący do monitorowania stada. Można dzięki niemu wykrywać ruję, a także analizować zachowania krów. Firma posiada także system do bezpośredniego montażu w hali udojowej, który analizuje skład mleka, a także posiada urządzenie, które pozwala w czasie rzeczywistym określić ilość komórek somatycznych w mleku. Wszystkie informacje z systemów są połączone z aplikacją, która wysyła hodowcy odpowiednie powiadomienia na smartfon.

– Bardzo cieszę się, że takie miejsce powstało właśnie w Polsce. Dzięki tej współpracy hodowcy bydła będą mieli dostęp do wiedzy w zakresie najnowszych technologii, która często wspomaga i ułatwia pracę ze zwierzętami – mówił podczas otwarcia Piotr Doligalski prezydent PFHBiPM.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję zwiedzić nowoczesną fabrykę, w której produkowane są kolczyki oraz mikrochipy służące do identyfikacji. Firma bardzo dużą uwagę przykłada do jakości produkowanych kolczyków, posiadana miejscu laboratorium, w którym odbywa się kontrola jakości i testowanie produktów. Wiele procesów w fabryce jest zautomatyzowanych i jest wykonywanych przez nowoczesne roboty.

– Chcemy dzielić się wiedzą  z innymi, dlatego zdecydowaliśmy się na budowę Experience Centre. Mamy nadzieję, że dzięki programom edukacyjnym i treningowym, przeznaczonym dla szerokiego grona osób związanych z produkcją zwierząt, będziemy mogli dzielić się specjalistyczną wiedzą o nowoczesnym rolnictwie – podsumowywał Timur Khabibullin, dyrektor działu Livestock w Europie Centralnej, MSD Animal Health.

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 10:22