Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Inne>

Wsparcie dla małych szkół

Obrazek

Ministerstwo Edukacji Narodowej ma pomysł na to, jak finansowo wesprzeć szkoły z terenów wiejskich i małych miast.

28 października 2014, 11:12

By zapobiec znikaniu z mapy edukacyjnej małych szkół, głównie wiejskich, które dla lokalnych samorządów są sporym obciążeniem finansowym, Ministerstwo Edukacji Narodowej ma zamiar zmienić wyliczanie subwencji na jednego ucznia. W planach jest dodatkowe 1 tys. zł rocznie na jednego ucznia w szkołach, w których nie ma więcej niż 70 uczniów.

Dodatkowo, MEN przewiduje tez wsparcie dla samorządów, które zdążyły już przekazać prowadzenie placówek oświatowych w ręce fundacji czy stowarzyszeń. Dla tych placówek, pod warunkiem, że liczba uczniów nie przekracza 70, także obowiązywać miałaby ta sama subwencja ze wsparciem 1 tys. zł na ucznia rocznie.

Zmiany mogłyby korzystnie wpłynąć na społeczności, w których to właśnie funkcjonujące jeszcze szkoły są nie tylko placówkami edukacji, ale przede wszystkim, lokalnymi centrami kultury.

Ze zmianami nie zgadzają się natomiast przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ich zdaniem, pomysł na wspieranie zarówno publicznych, jak i niepublicznych placówek sprawi, że samorządy jeszcze chętniej będą oddawały prowadzenie ich w ręce stowarzyszeń czy fundacji.
Jaki będzie efekt, tego jeszcze nie wiemy. Istotne jest dla nas, także jako redakcji „top agrar Polska”, by możliwe było funkcjonowanie szkół, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

ecWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)