StoryEditor

UEPiK nie dla wszystkich

UEPiK czyli uproszczona ewidencja przychodów i kosztów ułatwia księgowanie przepływów finansowych w KGW. Jednak czy zawsze jest korzystna?
04.03.2020., 15:03h
Zgodnie z ustawą o KGW, koła mają możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPiK). By jednak móc korzystać z tej formy rozliczenia, koła muszą spełniać warunki, które określa art. 24 ustawy. Oznacza to, że mogą osiągać przychody wyłącznie z:
  • działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji,
  • sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, lub żywności regionalnej,
  • tytułu sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
  • tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym odsetek od lokat czy innych form oszczędzania lub inwestowania środków.
Uproszczona ewidencja przeznaczona jest dla kół, które nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego i w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęły przychody do 100 tys. zł. UEPiK znacznie ułatwia rejestrację zdarzeń finansowych, ale może też być źródłem problemów. Po pierwsze – KGW korzystające z tej formy ewidencji nie są zwolnione z obowiązku składania do US deklaracji CIT-8. Ewidencja powinna więc zbierać dane potrzebne  do rozliczenia z urzędem skarbowym, a UEPiK może to utrudniać. Po drugie – ewidencja nie ułatwia rejestracji finansów w przypadku realizacji projektów. Grantodawcy standardowo wymagają, żeby koszty projektów były wyodrębnione. Po trzecie – ewidencja może nie być uznawana przez prywatne instytucje grantodawcze czy finansowe.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 05:30