StoryEditor

Rolnik szukał części do pługa. Na polu znaleziono imponujący skarb!

Rolnik w okolicach Duniewa, na terenie Gminy Świerzno podczas prac polowych zgubił odkładnice do pługa. Poprosił o pomoc okoliczne stowarzyszenie, które podjęło się znalezienia zgubionego przedmiotu. Znaleziono jednak coś zupełnie innego, jednak nie mniej cennego!
11.04.2024., 10:18h

Renesansowy talar książąt saksońskich 

- Są takie odkrycia, które zapierają dech w piersiach, tym bardziej, kiedy są one dokonywane w najmniej spodziewanych okolicznościach. Tak też było w okolicach Duniewa, na terenie Gminy Świerzno. Pewnego dnia z członkami Stowarzyszenia im. Św. Korduli skontaktował się rolnik, który jest właścicielem jednego z pól w okolicach wioski, z prośbą o pomoc, ponieważ w trakcie prac rolnych zgubił odkładnice do pługa - relacjonuje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. 

Członkowie Stowarzyszenia wspierają w różnych inicjatywach mieszkańców naszego regionu i tym razem postanowili pomóc i odnaleźć zagubioną przez rolnika część. Podczas poszukiwań na głębokości około 10 cm prezes Stowarzyszenia natrafił na dużą srebrną monetę.

Niezwykłe odkrycie na polu w Duniewie

- Już na pierwszy rzut oka, widać było że nie jest to zwykłe odkrycie. Moneta o wadze 27,33 gram i średnicy 4 cm jest naprawdę imponująca!!! Na jednym ze zdjęć zamieszczonych pod artykułem widzimy proporcje pomiędzy srebrnym talarem, a złotym dukatem z Niderlandów. Wśród samego odkrywcy, jak i pozostałych członków ekipy zapanowała niesamowita radość. Pomimo już sporego doświadczenia, takiej monety jeszcze w życiu nie widzieli. Moneta oczywiście została przekazana do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, gdzie poddana został dokładnej analizie. Okazało się, że jest to renesansowy talar, wybity przez braci – współregentów księstwa Saksonii. Niezwykle rzadki numizmat, na który od czasu do czasu można jedynie natrafić na aukcjach internetowych - podaje Muzeum. Talar został wybity w 1596.

oprac. dkol na podst. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 19:30