StoryEditor

Niebezpieczna niespodzianka na pastwisku. Interweniowali saperzy

  W woj. warmińsko-mazurskim hodowca bydła natrafił na nietypowe znalezisko na swoim pastwisku. Musieli interweniować saperzy.
29.08.2023., 14:08h

W woj. warmińsko-mazurskim w powiecie węgorzewskim mieszkaniec gminy Pozezdrze podczas wypasania krów na pastwisku natrafił na pięć pocisków artyleryjskich. Według policyjnego pirotechnika są to niewybuchy pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. O fakcie powiadomiono saperów z Jednostki Wojskowej w Giżycku, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

W niedzielę na komendę w Węgorzewie trafiło zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchów. Na miejsce został skierowany patrol wraz z policyjnym pirotechnikiem.

Według pirotechnika są to miny przeciwpancerne RM 43 pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce odnalezionych niewybuchów do czasu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Giżycku.

Policja przypomina, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe.


Miny przeciwpancerne RM 43 pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej

- Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję – przypomina Warmińsko-Mazurska Policja.

Oprac. dkol na podst. warminsko-mazurska.policja.gov.pl/

Fot. warminsko-mazurska.policja.gov.pl/

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 23:40