Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Czas pomyśleć o wyborze odmiany kukurydzy

Obrazek

Wielkimi krokami zbliża się czas wyboru odmiany kukurydzy idealnie dopasowanej do warunków danego gospodarstwa – nie tylko klimatycznych, ale także glebowych.

dr Maria Walerowska26 grudnia 2016, 19:09

Nikogo nie trzeba przekonywać, że o powodzeniu uprawy – nie tylko kukurydzy – decyduje w dużej mierze wybór właściwej odmiany. Naukowcy zbadali, że może ona wpłynąć nawet w 30% na sukces w uprawie kukurydzy. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo mieszańców kukurydzy i co roku ich przybywa. Przy wyborze tej najbardziej właściwej – idealnie skrojonej na miarę – warto zwrócić uwagę nie tylko na plon – ziarna czy suchej masy, ale przede wszystkim zacząć od wyboru właściwego jej typu. Ma to ogromny wpływ na całą agrotechnikę i prowadzenie łanu – począwszy od terminu siewu, wymagania glebowe i termiczne, aż po termin zbioru. 

Na rynku dostępne są dwa główne typu odmian różniące się rodzajem ziarna – flint i dent, a także typy pośrednie między nimi. Pierwszy z nich pod względem terminu siewu ma tę przewagę, że można go siać wcześniej, tzn. w mniej ogrzaną glebę (już od 6 st. C). Natomiast odmiany typu dent wymagają cieplejszej gleby (ok. 10-12 st. C), dlatego musimy siać je później.

Bogatą ofertę firm hodowlano-nasiennych na najbliższy sezon z najdziecie w najbliższym numerze „top agrar Polska”.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)