Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Kukurydzy nie siej byle jak

Obrazek

Rozpoczęły się siewy kukurydzy. Temperatura powietrza jest wysoka, ale gleby już niekoniecznie. A to m.in. ona wyznacza termin siewu.

15 kwietnia 2016, 14:15

Mniszek kwitnie, a to jest sygnałem dla wielu rolników, że należy zacząć siewy kukurydzy. Warto pamiętać, że kukurydza jest rośliną ciepłolubną i do właściwego kiełkowania nasion temperatura gleby na głębokości siewu powinna wynosić 6–10°C. Pośpiech zatem nie jest wskazany. Zbyt wczesny siew kukurydzy zwiększa ryzyko znacznego uszkodzenia roślin w przypadku wiosennych przymrozków co zdarzało się już, np. w maju 2011 r.

Stożek wzrostu kukurydzy praktycznie do fazy ok. 5 (6) liści znajduje się pod powierzchnią gleby, dzięki czemu jest ona częściowo odporna na pojedyncze przypadki napowierzchniowych uszkodzeń przez przymrozki wczesnowiosenne. Jeśli jednak wystąpią po tej fazie, gdy stożek wzrostu znajdzie się już nad powierzchnią gleby, wówczas nie ma praktycznie żadnych szans dla roślin.
Istnieją przy tym różnice między poszczególnymi typami odmian kukurydzy. Odmiany typu flint można wysiewać wcześniej, w nieco mniej ogrzaną glebę, tj. 5–6°C. Natomiast mieszańce typu dent muszą być wysiane w dobrze ogrzaną glebę, tj. w momencie, gdy ma ona temperaturę 8–12°C.

Przypominamy też o tym, że podczas siewu należy sprawdzać  i kontrolować głębokość pracy siewnika oraz prędkość siewu. Optymalna to 8 km/h. Jej zwiększenie o 2 km/h może spowodować nierównomierne rozmieszczenie nasion w glebie. W efekcie tego rośliny w rzędzie mogą rosnąć w zbyt dużym zagęszczeniu lub na pewnej odległości rzędu w ogóle może nie być roślin.

jd, fot. DaleszyńskiWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)