StoryEditor

Odchwaszczanie kukurydzy – do której fazy można używać herbicydów?

Odpowiednio przeprowadzona walka z chwastami jest jednym z ważniejszych elementów starań o wysokie plony. Huśtawka pogodowa sprawia, że co roku trzeba ją dostosować do warunków. Odchwaszczanie kukurydzy podpowiadamy, w jakich terminach wykonać zabieg herbicydami.
24.05.2023., 15:05h

Susza występująca w ostatnich latach coraz częściej, a także wysokie ceny nawozów sprawiają, że należy w jak najwyższym stopniu wykorzystać dostępną wodę i składniki pokarmowe. W osiągnięciu tego celu przeszkadzają chwasty, które konkurują z roślinami uprawnymi o zasoby środowiska. Odpowiednio przeprowadzona walka z nimi jest zatem jednym z ważniejszych elementów starań o wysokie plony.

Szerokie spektrum chwastów w uprawie kukurydzy

Kukurydza uprawiana jest w szerokich międzyrzędziach, a dodatkowo cechuje się wolnym początkowym wzrostem. Przyczynia się to do tego, że chwasty mają w tej uprawie idealne warunki do rozwoju. Niepożądane rośliny pojawiają się tam w różnych terminach – na początku te o niewielkich wymaganiach termicznych, takie jak

  • komosa biała czy samosiewy rzepaku, później obserwuje się wschody gatunków ciepłolubnych, m.in.
  • chwastnicy jednostronnej,
  • włośnic,
  • szarłatu szorstkiego,
  • czy psianki czarnej.
Strategia odchwaszczania powinna być zatem dobrana w taki sposób, aby poradzić sobie z szerokim spektrum gatunkowym chwastów, kiełkujących w różnym czasie.



Komosa biała to powszechny w kukurydzy chwast, przy m...
Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 05:14