Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Płoniarka w kukurydzy – jak ją rozpoznać, zabiegać i zwalczyć?

Obrazek

Jak rozpoznać obecność ploniarki zbożówki w kukurydzy, jak zapobiegać i jak zwalczać?

Tomasz Czubiński19 maja 2023, 08:05
Niestety, w chwili zauważenia objawów żerowania szkodników, jest najczęściej zbyt późno na podjęcie działań ochronnych. Mimo to warto je poznać, aby w kolejnym sezonie podjąć działania zaradcze.

Ploniarka zbożówka - charakterystyka i objawy

Sprawca: larwy muchówki – ploniarki zbożówki.
Zewnętrzne objawy żerowania: placowy brak wschodów, zniekształcone siewki i starsze rośliny, liście sklejone w pączku, postrzępione liście, uszkodzony stożek wzrostu.
Miejsca częstego występowania: niezależnie od lokalizacji miejsca na polu i pola, częściej jednak po zbożach, szczególnie jarych i po kukurydzy.

Ploniarka zbożówka - zapobieganie i zwalczanie

  • Zapobieganie: możliwie wczesny siew kukurydzy, unikanie siewu po zbożach i po kukurydzy, izolacja przestrzenna od upraw trwałych, użytków zielonych, traw nasiennych i ugorów.
  • Zwalczanie: brak obecnie zarejestrowanych insektycydów, stosowanie zapraw czy granulatów zarejestrowanych np. na drutowce pozwala przy okazji na ochronę przed wczesnym nalotem szkodnika.


Tomasz Czubiński

fot: Janusz BiernackiPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)