Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Przed wyjazdem w pole wyreguluj rozsiewacz

Wszyscy zapewne odliczacie czas, by 1 marca ruszyć na pola z wysiewem nawozów azotowych. Jeżeli jednak macie rozsiewacze bez elektronicznego sterowania wysiewem nawozu, to warto przed wyjazdem w pole warto poświecić chwilę czasu na wykonanie próby kręconej.

Paweł Twardowski27 lutego 2019, 17:22
Nawozy mineralne stanowią sporą cześć kosztów, więc każdemu z nas powinno zależeć na precyzyjnym wysianiu założonej dawki. Mając jeszcze trochę czasu do terminu umożliwiającego aplikację nawozów azotowych warto wcześniej wyregulować rozsiewacz.

Podstawą jest wykonanie próbnego wysiewu. Nawet nawóz tego samego rodzaju np. saletra amonowa, tylko innego producenta, może się znacznie różnić pod względem m.in. wielkości granul czy wilgotności, co nie jest bez znaczenia dla ilości jaką wysiejemy na pole. Dlatego tak ważna jest próba kręcona.

Do wykonania próby kręconej potrzebny będzie nam stoper, który każdy z nas ma w telefonie komórkowym, waga, kalkulator oraz wiadro na nawóz.

W pierwszej kolejności należy zasypać skrzynię nawozową rozsiewacza. Następnie demontujemy jedną z tarcz wysiewających i regulujemy wstępnie maszynę (szczelinę wylotową). Następnie badamy ilość nawozu zgromadzoną w wiadrze po upływie minuty.

A o tym, ile nawozu powinno znaleźć się w wiadrze dowiecie się oglądając nasz film, który zamieszczamy poniżej.
Regulacja_rozsiewacza_do_nawozu


Picture of the author
Autor Artykułu:Paweł Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)